ԵԱՏՄ անդամ երկրները վերացրել են խոչընդոտների 80 տոկոսը. Ղազախստանի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները հինգ տարվա ընթացքում վերացրել են Միության խոչընդոտների 80 տոկոսը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին ունեցած ելույթում այս մասին ասաց Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը։
«2016 թվականից առ այսօր ԵԱՏՄ շրջանակներում վերացվել է ներքին շուկայում երբևէ գոյություն ունեցող խոչընդոտների 80 տոկոսը։ Մեծածավալ աշխատանք է կատարվել մի շարք կարևորագույն ոլորտներում առևտրի պայմանների ներդաշնակեցման ուղղությամբ»,- ասաց Ղազախստանի վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքների հետագա խթանման համար Ղրղզստանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նախորդ նիստի շրջանակներում կողմերը հաստատել են բացառումների և սահմանափակումների ցանկը, որոնք ենթակա են վերացման մինչև 2023 թվականի հունվարի 1-ը:
Ղազախստանի կառավարության ղեկավարը նաև նշել է, որ արդեն իսկ մեկնարկել է Եվրասիական ապրանքափոխադրման համակարգի հայեցակարգի ձևավորումը։
«Ղազախստանի կողմից նշված ենթակառուցվածքի կառուցման աշխատանքներն արդեն ակտիվորեն ընթանում են։ Ձեռնարկված միջոցառումները դրական ազդեցություն են ունեցել ԵԱՏՄ-ի փոխադարձ առևտրի վրա, որի ծավալը 9 ամսում կազմել է 52 միլիարդ դոլար ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 32,5 տոկոսով եւ 16,5 տոկոսով ՝ 2019 թվականի մինչհամավարակային ցուցանիշի համեմատությամբ»,- հավելեց Ղազախստանի վարչապետը։

YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. The member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) have eliminated 80% of the barriers within the Union in five years, Prime Minister of Kazakhstan Askar Mamin said in his speech at the Eurasian Inter-governmental Council session in Yerevan.
“From 2016 till today, 80% of barriers ever existing in the domestic market within the EAEU has been eliminated. Major works have been done in a number of important sectors for the harmonization of trade conditions”, the Kazakh PM said.
He informed that the formation of concept of Eurasian good transportation system has already started.
“The works on constructing that infrastructure are already underway. The measures taken had a positive impact on the EAEU mutual trade, the volume of which comprised 52 billion USD in 9 months, increasing 32.5% compared to the same period of 2020 and 16.5% compared to pre-pandemic figure of 2019”, he said.