Շրջակա միջավայրի նախարարության բյուջեն կկրճատվի 26,5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շրջակա միջավայրի նախարարութւյան բյուջեն 2022 թվականին կկրճատվի 26,5 տոկոսով։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասաց Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը: Պետրոսյանը նշեց, որ նախարարությունում ընդգրված են 6 ծրագիր և 22 միջոցառում։
«2022 թվականի բյուջետային հայտում ներկայացված ֆինանսավորման ծավալը գործող ծրագրերի մասով կազմում է 6 միլիարդ 772 միլիոն դրամ, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ցածր է 26,5 տոկոսով։ Դա պայմանավորված է «KFW» բանկի դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում իրականացվող Սյունիքի մարզի բնության հատուկ պահպանվող տարածքներին աջակցության ծրագրերի պայմանագրային ժամկետների ավարտով։ Պայմանագրային ժամկետն ավարտվում է այս տարեվերջին»,- նշեց Պետրոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ պայմանագրի հետ կապված ծրագրի ընդհանուր արդյունավետության, կատարողական մասով հանդես կգան հրապարակմամբ։

Бюджет министерства окружающей среды Армении сократится на 26,5%
Как передает «Арменпресс», об этом во время обсуждения проекта государственного бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр окружающей среды Романос Петросян. Он отметил, что министерство должно реализовать 6 программ и 22 мероприятия.
«Объем финансирования, представленный в бюджетной заявке на 2022 год по текущим программам, составляет 6 млрд 772 млн драмов, что на 26,5% ниже показателя прошлого года. Это обусловлено окончанием договорных условий программ содействия особо охраняемых природных территорий Сюникской области, реализуемых в рамках грантовых программ банка «KFW». Срок действия контракта истекает в конце этого года», - сказал Романос Петросян.