Միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վճարները կատարելու համար կհատկացվի 2 մլրդ 295 մլն դրամ
Միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վճարները կատարելու համար
կհատկացվի 2 մլրդ 295 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության 2022-ի բյուջեն 2021-ի համեմատ կավելանա 2.26 տոկոսով, միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վճարները կատարելու համար կհատկացվի 2 մլրդ 295 մլն դրամ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի բյուջեի նախագծի քննարկմանը:
2022-ին նախատեսվում է, որ ԱԳՆ-ի մասով պետք է իրականացվեն 5 ծրագրեր, որոնցում ընդգրկված կլինեն 8 միջոցառումներ:
«Բյուջեի նախագծով առաջարկված ծախսերի հանրագումարը 2022-ի համար կազմում է 18 մլրդ 653 մլն դրամ՝ 2021-ի հաստատված բյուջեի համեմատությամբ ավելի 412 մլն դրամով կամ 2.26 տոկոսով»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը հնչեցրեց նաև այն թիվը, որը ծառայելու է միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության վճարները կատարելու համար: «Դա 2022-ի համար 2 մլրդ 295 մլն դրամ է՝ 2021-ի պետբյուջեով հաստատված 2 մլրդ 197 մլն դրամի փոխարեն: Աճը 4.47 տոկոս է»,- ասաց նա:

На выплату взносов за членство в международных организациях будет выделено 2 млрд 295 млн драмов
Бюджет МИД Армении на 2022 год, по сравнению с 2021 годом, увеличится на 2,26%. На выплату взносов за членство в международных организациях будет направлено 2 млрд 295 млн драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом при обсуждении проекта бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и финансово-кредитным и бюджетным вопросам заявил министр финансов Тигран Хачатрян.
В 2022 году МИД планирует реализовать 5 программ, в которых 8 мероприятий.
«Сумма расходов, предлагаемая в проекте бюджета на 2022 год, составляет 18 млрд 653 млн драмов, что на 412 млн драмов или 2,26% больше утвержденного бюджета 2021 года», - представил Тигран Хачатрян.
Министр озвучил и сумму, которая будет использована для оплаты членства в международных организациях. «Сумма 2022 года составляет 2 млрд 295 млн драмов, вместо 2 млрд 197 млн драмов, утвержденных госбюджетом на 2021 год. Рост составляет 4,47%», - заявил он.