Հավաքագրված հարկային եկամուտները աճել են 12.7 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2021-ի հունվար-հոկտեմբերին հավաքագրված հարկային եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակի նկատմամբ աճել են 12.7 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում կայացած բյուջետային քննարկումների ժամանակ:
«2021-ի հունվար-հոկտեմբերին հարկային եկամուտների բացարձակ աճը 2020-ի նույն ժամանակի համեմատ կազմում է շուրջ 144 մլրդ, 12.7 տոկոսով ավելի հարկ է հավաքագրվել»,- ասաց Բադասյանը:
Անդրադառնալով գրանցված աշխատատեղերին՝ ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ հունվար-սեպտեմբերին հարկման բազա ունեցող անձանց թվաքանակը կազմում է 651 հազար 141: «Սա պատմության մեջ բացարձակ ռեկորդ է: Երբեք այսքան ակտիվ եկամտային հարկ վճարող անձ չենք ունեցել: Անձի հաշվարկով միջին աշխատավարձը 223 հազար 137 է, ընդհանուր հարկման բազան կազմել է 145.294 մլրդ»,-նշեց Բադասյանը:

Налоговые поступления выросли на 12,7%
Налоговые поступления, собранные в Армении в январе-октябре 2021 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличились на 12,7%.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил председатель Комитета государственных доходов РА Рустам Бадасян при обсуждении бюджета, состоявшегося на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим, финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«В январе-октябре 2021 года абсолютный рост налоговых поступлений по сравнению с аналогичным периодом 2020 года составляет около 144 миллиардов, налогов собрано больше на 12,7%», - сказал Бадасян.
Относительно зарегистрированных рабочих мест, председатель Комитета государственных доходов сообщил, что в январе-сентябре количество работников с налоговой базой составило 651 141 человек. «Это абсолютный рекорд. Такого активного налогоплательщика у нас еще не было. Средняя заработная плата на человека составляет 223 137, общая налоговая база – 145,294 миллиарда», - сказал Бадасян.