Պարտքի էական նվազեցում, հարկային եկամուտների աճ, 7 % տնտեսական աճ. նախարարը խոսել է 2022-ի բյուջեի նախագծից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծով, որը կառավարությունն արդեն ներկայացրել է Ազգային ժողով, նախատեսվում է էապես նվազեցնել պետական պարտքը, ավելացնել հարկային եկամուտները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ մանրամասներ հայտնելով բյուջեի նախագծից:
«2020 թվականի համեմատությամբ մենք մտադիր ենք, որպես մակրոտնտեսական կայուն քաղաքականության նախապայման, պարտքի էական նվազեցում արձանագրել՝ 2022-ի արդյունքներով: 2020-ին ունեցել ենք ՀՆԱ-ի նկատմամբ 63.5 տոկոս պարտք: Կարծում ենք, որ 2022-ը կլինի այն տարին, որ այդ չափը կլինի ՀՆԱ-ի մոտավորապես 60 տոկոսի սահմաններում, ինչը մակրոտնտեսական կայունության և երկարաժամկետ տնտեսական աճի համար բարենպաստ միջավայր ապահովելու շատ կարևոր նախապայման է»,-ասաց Խաչատրյանը:
Կառավարությունը նախատեսում է էապես ավելացնել իր հարկային եկամուտների հնարավորությունները: 2021-ին սպասվում է, որ հարկերը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետք է լինեն մոտ 22.5 տոկոս, իսկ 2022-ին, հարկահավաքումը բարելավելով, նախատեսվում է, որ հարկեր /ՀՆԱ ցուցանիշը կկազմի մոտ 23.4 տոկոս:
Պետբյուջեի մասին օրենքը նախատեսում է 350 մլրդ դրամը գերազանցող ենթակառուցվածքային ծրագրերի ֆինանսավորում, իսկ օրինակ 2021-ին պլանավորված է եղել մոտ 215 մլրդ դրամ:
Տնտեսական աճի կանխատեսվող չափը 2022-ի համար 7 տոկոս է: Դա այն նվազագույն գնահատականն է, որ դրված է նաև կառավարության հնգամյա ծրագրի հիմքում:
Անդրադառնալով գնաճին՝ նախարարը նշեց, որ այն այս տարի բարձր է: ԿԲ-ն վարում է համապատասխան քաղաքականություն արդեն տարեվերջին այն զգալի կառավարելիության վերադարձնելու ուղղությամբ: «Նախատեսվում է, որ 2022-2023 թթ գնաճը կվերադառնա միջնաժամկետ քաղաքականության թիրախային շրջանակ, այսինքն ԿԲ-ն երկու տարվա կտրվածքով կձգտի վերադառնալ 4 տոկոսի սահմաններում: Էապես ավելի կայուն կլինի, քան 2021-ին է նախատեսվում»,-ասաց Խաչատրյանը:

Decline of state debt, increase in tax revenues, 7% economic growth: Finance minister comments on 2020 budget draft
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. Armenia’s 2020 state budget draft, which has been approved by the government and has been submitted for the Parliament’s debate, is expected to greatly lower the state debt and increase the tax revenues, Minister of Finance Tigran Khachatryan said in an interview to ARMENPRESS.
“Compared to 2020, as a precondition for a stable macroeconomic policy, we plan to greatly lower the debt with the results of 2022. As of 2020, we had a 63.5% debt against GDP. We believe that 2022 would be the year that this figure will be approximately 60% against GDP, which is a very important precondition for ensuring favorable environment for macroeconomic stability and long-term economic growth”, the minister said.
The government plans to greatly increase its tax revenue opportunities. It’s expected that in 2021 the taxes against GDP must be nearly 22.5%, whereas in 2022 it’s expected to be nearly 23.4% with the improvement of tax collection process.
The law on the State Budget envisages financing the infrastructure programs worth over 350 billion drams, whereas in 2021 this money was nearly 215 billion drams.
The economic growth is expected to be 7% in 2022. This is the minimum assessment put on the basis of the government’s five-year action plan.
As for the inflation, the minister said that it is high this year. The Central Bank is running a respective policy to return it to manageability by the end of the year. “In 2022-2023 the inflation is expected to return to a medium-term policy target framework, in other words the Central Bank would seek to return it to about 4% within two years. It would be much stable than it is expected in 2021”, the minister added.