Վարչապետը ներկայացնում է Կառավարության ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության անդամներին ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-26 թվականի գործունեության ծրագիրը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետը նշեց, որ Կառավարության նիստում պետք է ընդունեն ծրագիրը, որից հետո մյուս շաբաթվա սկզբին տեղի կունենա քննարկում Ազգային ժողովում:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը հիմնված է 2021 թվականի հունիսի 20-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ՀՀ քաղաքացիների առաջ ստանձնած պարտավորությունների, նրանց տված նախընտրական խոստումների, հայաստանի վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության վրա»,- ասաց Փաշինյանը:
Ծրագիրը բաղկացած է 6 բաժիններից` առաջին բաժինը ներառում է անվտանգություն և արտաքին քաղաքականությունը, երկրորդը` տնտեսությունը, երրորդը` ենթակառուցվածքների զարգացումը, չորրորդը` մարդկային կապիտալի զարգացումը, հինգերորդը` իրավունքը և արդարադատությունը, վեցերորդը` ինստիտուցիոնալ զարգացումը:

Премьер-министр представляет программу Правительства
ЕРЕВАН, 18 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Никол Пашинян представил членам правительства план действий правительства РА на 2021-26 годы.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр отметил, что программа должна быть принята на заседании правительства, после чего в начале следующей недели состоится обсуждение в Национальном Собрании.
«Программа правительства Республики Армения основана на обязательствах, взятых на себя перед гражданами Армении в ходе предвыборной кампании партии «Гражданский договор» на внеочередных парламентских выборах 20 июня 2021 года, стратегии трансформации Армении до 2050 года», - сказал Пашинян.
Программа состоит из 6 разделов: первый раздел включает безопасность - внешняя политика, второй - экономика, третий - развитие инфраструктуры, четвертый - развитие человеческого капитала, пятый - право - правосудие, шестой - институциональное развитие.