Աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացությունը մեկ շաբաթում 12 տոկոսով աճել Է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած շաբաթ աշխարհում կորոնավիրուսով հիվանդացությունն աճել Է 12 տոկոսով, իսկ մահացությունը՝ 1 տոկոսով: Ընդամենն արձանագրվել են վարակման ավելի քան 3,4 միլիոն դեպք եւ 56 հազարից ավելի մահացու վախճան, հուլիսի լույս 21-ի գիշերը հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հիվանդության նոր դեպքերի ընդհանուր թիվն անցյալ շաբաթ (հուլիսի 12-ից մնչեւ 18-ը) եղել Է 3,4 միլիոն, ինչը 12 տոկոսով ավելի Է նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ»,- ասված Է ԱՀԿի շաբաթական համաճարակային տեղեկագրում: Մեկ շաբաթում մահացել Է 56 հազարից ավելի մարդ, ինչը 1 տոկոսով ավելի Է, քան նախորդ յոթ օրում: Հուլիսի 12-ից մինչեւ 18-ն աշխարհում հայտնաբերվել են 3 429 645 վարակվածներ, եւ արձանագրվել Է 56 767 մահացու վախճան: Հուլիսի 18-ի դրությամբ ընդալմենը եղել են ախտահարման 190 169 833 դեպք եւ հիվանդների մահվան 4 086 000 դեպք: Շաբաթվա ընթացքում հիվանդացությունը նվազել Է Աֆրիկայում (5 տոկոսով):
Դրա հետ մեկտեղ աճ Է արձանագրվել Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (30 տոկոսով), Եվրոպայում (21 տոկոսով),Հարավ - արեւելյան Ասիայում (16 տոկոսով) եւ Արեւելյան Միջերկրականում (15 տոկոսով): Մահացությունն առանձնապես սաստիկ աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում (12 տոկոսով) եւ Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (10 տոկոսով): Մահացու վախճանների թվի նվազում Է նշվել Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում (6 տոկոսով) եւ Աֆրիկայում (4 տոկոսով): Եվրոպայում յոթ օրում վարակվել Է ավելի քան 885 հազար մարդ եւ մահացել ավելի քան 7 հազարը:
Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայում արձանագրվել են ախտահարման ավելի քան 967 հազար նոր դեպք եւ 22 հազարից ավելի մահացու վախճան: Հարավ - արեւելյան Ասիայում բժիշկները հայտնաբերել են ավելի քան 829 հազար վարակված, մահացել Է 16 հազարից ավելի մարդ: Շաբաթվա ընթացքում ամենամեծ քանակությամբ վարակվածների մասին ԱՀԿ-ին հայտնել Է Ինդոնեզիան (350 273): Այնուհետեւ հետեւում են Մեծ Բրիտանիան (296 447), Բրազիլիան (287 610), Հնդկաստանը (268 843) եւ ԱՄՆ-ը (216 433): ԱՀԿ-ի տեղեկագրի համաձայն՝ կորոնավիրոսի՝ մեծ վարակելիությամբ աչքի ընկնող «դելտա» շտամը, որը մասնագետներին հայտնի Է 2020 թվականի հոկտեմբերից Հնդկաստանում այն հայտնաբերելուց հետո, հուլիսի 13-ից մինչեւ 20-ն ընդլայնել Է իր աշխարհագրությունը 111-ից մինչեւ 124 երկիր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Заболеваемость COVID-19 выросла в мире за неделю на 12%
Заболеваемость коронавирусом выросла за минувшую неделю в мире на 12%, а смертность на 1%. Всего было зарегистрировано более 3,4 млн случаев заражения и более 56 тыс. летальных исходов, сообщила в ночь на среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
"Общее число новых случаев заболевания составило на прошлой неделе (с 12 по 18 июля) более 3,4 млн, что на 12% больше по сравнению с предыдущей неделей", - говорится в еженедельном эпидемическом бюллетене ВОЗ. За неделю умерли более 56 тыс. человек, что на 1% больше, чем за предшествующие семь дней,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С 12 по 18 июля в мире были выявлены 3 429 645 заразившихся и зарегистрировано 56 767 летальных исходов. По состоянию на 18 июля всего насчитывалось 190 169 833 случая инфицирования и 4 086 000 случаев смерти пациентов.
Заболеваемость снизилась за неделю в Африке (на 5%). Вместе с тем ее рост зарегистрирован в Западно-Тихоокеанском регионе (на 30%), Европе (на 21%), Юго-Восточной Азии (на 16%) и Восточном Спедиземноморье (на 15%). Смертность особенно сильно выросла в Юго-Восточной Азии (на 12%) и Запандо-Тихоокеанском регионе (на 10%). Снижение числа летальных исходов отмечено в Северной и Южной Америке (на 6%) и Африке (на 4%).
В Европе за семь дней заразились более 885 тыс. человек и умерли более 7 тыс. В Северной и Южной Америке зарегистрировано более 967 тыс. новых случаев инфицирования и более 22 тыс. летальных исходов. В Юго-Восточной Азии врачи выявили более 829 тыс. заразившихся, умерли более 16 тыс. человек. О самом большом количестве заразившихся за неделю в ВОЗ сообщила Индонезия (350 273). Далее следуют Великобритания (296 447), Бразилия (287 610), Индия (268 843) и США (216 433).
Согласно бюллетеню ВОЗ, отличающийся высокой заразностью штамм коронавируса "дельта", который известен специалистам с октября 2020 года после его обнаружения в Индии, с 13 по 20 июля расширил свою географию со 111 до 124 стран.