Դատապարտում ենք Բելգիայի դեսպանի այցը Շուշի. Հայ դատի հանձնախումբը նամակ է հղել ԱԳ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Բելգիայի հանձնախումբը նամակ է հղել Բելգիայի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Սոֆի Վիլմեսին՝ իր բողոքն արտահայտելով այն փաստի առնչությամբ, որ Ադրբեջանում Բելգիայի դեսպանը, ի թիվս այլ երկրների դիվանագետների, համաձայնել է մասնակցել Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական տարածքներ, մասնավորապես Շուշի՝  նախագահ Իլհամ Ալիևի կազմակերպած այցին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայ դատից արձանագրել  են, որ Բելգիայի կողմից մասնակցությունն այդ այցին խստորեն դատապարտվել է հայ համայնքի կողմից:
«Ընդունելով այս հրավերը՝ Բելգիայի դիվանագիտությունն, ըստ էության, մասնակցեց Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի քարոզչությանը, որի նպատակն է արդարացնել էթնիկ զտումն ու պատերազմական հանցանքները, ինչի հետևանքով ամիսներ առաջ տուժել է Շուշիի, ինչպես նաև Արցախի մյուս հատվածների բնիկ հայ բնակչությունը:
Սա լրջորեն վտանգում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շարունակական ջանքերը՝ գտնելու տևական, խաղաղ ու արդար կարգավորում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար: Բելգիական կողմի մասնակցությունը մեզ շատ ավելի զարմացրեց՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ Բելգիան և Դուք անձնապես Ձեր անվերապահ աջակցությունն եք հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին: Ուստի, շատ ավելի լավ կլիներ, եթե հետևեիք համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների օրինակին, որոնք հրաժարվեցին մասնակցել այս ուղևորությանը: Նրանց կողմից հրաժարվելը հստակ ուղերձ էր առ այն, որ հակամարտությունը դեռ կարգավորված չէ»,- նշվում է Բելգիայի ԱԳ նախարարին ուղղված նամակում:
Հայ դատի հանձնախմբից հիշեցրել են, որ ադրբեջանական ուժերի բարբարոսությունների հետևանքով տասնյակ հազարավոր հայեր ստիպված լքել են իրենց տները: Իսկ Ադրբեջանն այժմ անցել է պատմության խեղաթյուրման իր ծրագրին: Հանձնախմբից անդրադարձել են նաև փաստին, որ ադրբեջանական ուժերը խախտել են Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը:
«Բելգիայի մասնակցությունն այս այցին հակասում է Ձեր՝ որպես արտգործնախարար, անձնական կոչերին, որտեղ պահանջում էիք անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, ովքեր Բաքվի բանտերում ենթարկվում են անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունքի»,- նշել են Հայ դատի Բելգիայի հանձնախմբից:
Որպես Բելգիայի լիիրավ քաղաքացիներ, ովքեր շարունակում են հարգել այդ երկրի և Եվրոպայի արժեքները՝ հանձնախմբի անդամները հորդորել են կառավարությանն ու մասնավորապես նախարարին՝  դատապարտել  Ադրբեջանի գործողությունները: «Մենք վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումը, որ չի կարող լինել տևական խաղաղություն առանց արդարության, իսկ որպեսզի խաղաղությունը մնայուն լինի, դրան պետք է աջակցի ժողովրդավարական աշխարհը»,- նշել են Հայ դատի հանձնախմբի անդամները:

YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of Belgium has sent a letter to Belgian Deputy PrimeMinisterandMinisterofForeignAffairs Sophie Wilmès, expressing complaint over the recent visit of Ambassadors accredited in Azerbaijan, including the Belgian Ambassador, to the occupied territories of Artsakh, in particular Shushi, which has been organized by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The Committee said the Armenian community strongly condemned that visit of the Belgian side.
“By accepting that invitation, the Belgian diplomacy, in fact, has participated in the propaganda of Azerbaijan’s dictatorial regime which aims at justifying ethnic cleansing and war crimes, as a result of which the ethnic Armenian population of Shushi and other settlements of Artsakh have suffered months ago.
This seriously endangers the continuous efforts of the OSCE Minsk Group aimed at finding lasting, peaceful and fair settlement to the Nagorno Karabakh conflict. The participation of the Belgian side further surprised us, taking into account the fact that Belgium and you personally have expressed your unconditional support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Therefore, it would be much better if you followed the example of the Co-Chair countries – US, Russia and France, which refused to participate in that trip. Their rejection of that invitation was a clear message that the conflict is not solved yet”, the letter reads.
The Committee also reminded that as a result of the Azerbaijani barbaric acts, tens of thousands of Armenians had had to leave their homes. And Azerbaijan is now doing its program of distorting the history. The Committee also touched upon the fact that the Azerbaijani forces have violated Armenia’s territorial integrity.
“Belgium’s participation to that visit opposes your calls as a foreign minister, where you were urging to immediately release the Armenian prisoners of war who are subject to ill treatment at Baku jails”, the letter notes.
As full citizens of Belgium, who continue respecting that country’s and Europe’s values, the Committee members have urged the government and the minister in particular to condemn the Azerbaijani actions.
“We reaffirm our position that there can’t be lasting peace without justice, and in order for the peace to remain stable, it needs the support of the democratic world”, the Committee said in the letter.