Պեսկովի և Զախարովայի մեկնաբանությունները արտահայտում են Մոսկվայի դիրքորոշումը ՀՀ-ում ընտրությունների առնչությամբ. դեսպան
Պեսկովի և Զախարովայի մեկնաբանությունները արտահայտում են Մոսկվայի
դիրքորոշումը ՀՀ-ում ընտրությունների առնչությամբ. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նոր բան չունի ավելացնելու Հայաստանում հունիսի 20-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ Մոսկվայի կողմից արտահայտված պաշտոնական դիրքորոշմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 22-ին լրագրողները Հաղթանակ զբոսայգում խնդրեցին գնահատական տալ Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ, ինչին ի պատասխան Ռուսաստանի դեսպանը հղում արեց իր երկրի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի և արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հունիսի 21-ի հայտարարություններին:
«Երեկ մեր նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը և Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան որոշակի շեշտադրումներ արեցին այդ թեմայի վերաբերյալ, և կարծում եմ՝ դրանք այն մեկնաբանություններն են, որոնք արտահայտում են մեր դիրքորոշումը», - նշեց Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Կրեմլը տեսնում է Փաշինյանի կուսակցության վստահ հաղթանակը և շնորհավորում է հայ ժողովրդին ընտրության առթիվ: Նաև հույս էր հայտնել, որ ժողովրդի այս ընտրությունը կօգնի հաղթահարել երկրի ներկայիս դժվարությունները և դուրս գալ զարգացման կայուն գծի վրա:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր հերթին հայտարարել էր՝ Մոսկվան հույս ունի, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները կնպաստեն Հայաստանի զարգացմանը, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը, ինչպես նաև Անդրկովկասում կայունության և անվտանգության ապահովմանը:

Комментарии Пескова и Захаровой относительно выборов в Армении выражают позицию Москвы: посол РФ
Послу Российской Федерации в Армении Сергею Копыркину нечего добавить к официальной позиции Москвы по поводу внеочередных парламентских выборов в Армении, состоявшихся 20 июня. Как сообщает «Арменпресс», 22 июня журналисты в Парке Победы попросили Сергея Копыркина прокомментировать выборы в Национальное собрание, в ответ на что посол России сослался на заявления пресс-секретаря своей страны Дмитрия Пескова и пресс-секретаря МИД Марии Захаровой от 21 июня.
«Вчера официальный представитель нашего президента Дмитрий Песков и официальный представитель МИД России Мария Захарова сделали несколько замечаний по этому поводу. Я думаю, что это комментарии, которые выражают нашу позицию», - сказал посол России Сергей Копыркин.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Кремль видит уверенную победу партии Пашиняна и поздравляет армянский народ с выборами. Он выразил надежду, что эти народные выборы помогут преодолеть нынешние трудности страны и выйти на стабильную линию развития.
Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова, в свою очередь, заявила, что Москва надеется, что результаты парламентских выборов будут способствовать развитию Армении, дальнейшему укреплению отношений с Россией, а также обеспечению стабильности и безопасности на Южном Кавказе.