Չեխիայի խորհրդարանի հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը բանաձև է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատել հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմական և քաղաքացիական գերիներին և հետագայում զերծ մնալ կամայական կալանքներից: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած բանաձևը.
«Արտաքին գործերի փոխնախարար Մարտին Պովեյշիլի հիմնավորման, Յիրժի Կոբզայի կողմից ուղարկված զարգացումների մասին տեղեկանքի հիման վրա և բանավեճից հետո արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն, նկատի ունենալով, որ 2021թ. մարտի 19-ին «Human Rights Watch»-ը հաղորդեց, որ Ադրբեջանի անվտանգության և զինված ուժերը բռնություն են գործադրում հայ ռազմագերիների նկատմամբ և նրանց՝ գերի վերցնելու պահին, տեղափոխելիս կամ տարբեր բանտերում պահելու ընթացքում ենթարկում դաժան ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների.
1. կոչ է անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատել հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո գերեվարված բոլոր հայ ռազմական և քաղաքացիական գերիներին և կոչ է անում Ադրբեջանին հետագայում զերծ մնալ կամայական կալանքներից: Հակամարտության կողմերին հորդորում է ամբողջությամբ պահպանել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարը, որը նախատեսում է ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորվածների, ինչպես նաև՝ զինված հակամարտության ընթացքում զոհված անձանց աճյունների փոխանակում:
2. Ցավում է Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած բռնությունների համար: Իր համերաշխությունն է հայտնում զոհերին և նրանց ընտանիքներին։ Ցավում է հրադադարի ռեժիմի խախտման համար, ինչը հանգեցրել է մարդկային հետագա տառապանքների, մարդկային կորուստների և ավերածությունների: Դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված բոլոր հարձակումները և հիշեցնում, որ պետությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի ներքո պարտավոր են պաշտպանել խաղաղ բնակիչների կյանքը:
III. Անհրաժեշտ է համարում, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տրամադրի զինված հակամարտության համատեքստում գերության մեջ գտնվող բոլոր անձանց սպառիչ ցուցակները և տրամադրի տեղեկություններ նրանց գտնվելու վայրի և նրանց առողջության մասին, ներառյալ՝ տեղեկություններ գերության մեջ մահացածների մասին:
1. Անհրաժեշտ է համարում, որ Ադրբեջանի կառավարությունը հայ գերիների հարցում լիովին համագործակցի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ և կատարի դատարանի նախնական վճիռները, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցրել է մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել գերիների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի և նրանց վերադարձի համար ձեռնարկված միջոցառումների մասին.
2. Մենք խնդրում ենք Չեխիայի Հանրապետության կառավարությանը Եվրամիության շրջանակներում, ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում գործել վերոնշյալ ոգով»:

YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. The Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliamenthas adopted a resolution calling on Azerbaijan to immediately and unconditionally release all Armenian military and civilian prisoners captured during and after the Nagorno Karabakh conflict, and also calls on Baku to refrain from arbitrary detention in the future, the Armenian Embassy in the Czech Republic said on social media.
ARMENPRESS presents the text of the resolution:
“After the justification of the Deputy Minister of Foreign Affairs PhDr. Martin Povejšil, the news report sent by Mgr. Jiří Kobza and after the debate
The Foreign Affairs Committee:
Whereas on 19 March 2021 Human Rights Watch reported that Azerbaijani security and armed forces were abusing Armenian prisoners of war, and subjecting them to cruel and degrading treatment and torture, either at the time of their capture, during their transfer or in custody in various prisons
- Calls for the immediate and unconditional release of all Armenian military and civilian prisoners captured during and after the conflict, and calls on Azerbaijan to refrain from arbitrary detention in the future. Further urges the parties to the conflict to comply fully with the tripartite ceasefire of 9 November 2020, which provides for the exchange of prisoners of war, hostages and other detainees, as well as the remains of persons killed in the armed conflict;
- Deplores the violence that took place during the last war between Armenia and Azerbaijan in Nagorno Karabakh; Expresses its solidarity with the victims and their families; Deplores the breach of the ceasefire, which has led to further human suffering, loss of life and destruction; Condemns all attacks on the civilian population and recalls that states have an obligation under international humanitarian law to protect the lives of civilians;
- Considers it essential for the Government of Azerbaijan to provide exhaustive lists of all persons held in captivity in the context of the armed conflict and to provide information on their whereabouts and their health, including information on those who have died in captivity;
- Considers it necessary for the Government of Azerbaijan to cooperate fully with the European Court of Human Rights on the issue of Armenian prisoners and to comply with the preliminary rulings of the court which ordered Azerbaijan to provide detailed information on the conditions of detention of prisoners, their state of health and measures taken for their return;
- We ask the Government of the Czech Republic to act in the spirit of the above on the territory of the European Union, the United Nations and other international organizations”.