2020-ի ապրիլի վերջին վատորակ վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է 7 տոկոսի շրջանակներում. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարկային ռիսկը աճել է գրեթե բոլոր վարկատեսակներում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 3-ին «Ֆինանսական կայունության հաշվետվության» հրապարակմանը նվիրված ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Բիզնես վարկերի, գյուղատնտեսական վարկերի որոշակի աճ է նկատվել: Հիփոթեկային վարկի հետ կապված մարդիկ շարունակել են վճարել իրենց հիփոթեկային վարկերը` բարեխղճությամբ, ինչպես նախկինում, կրելով որոշակի դժվարություններ, սակայն շարունակել են կատարել իրենց կողմից ստանձնած պարտավորությունները«,- ասաց Գալստյանը:
ԿԲ նախագահի խոսքով` 2021 թվականի ապրիլի վերջին վատորակ վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է 7 տոկոսի շրջանակներում ընդհանուր վարկերի մեջ:
«Ինչ վերաբերվում է վարկային միջնորդությանը, եկամուտներին և ծախսերին, ապա պետք է արձանագրել, որ մեր վարկերից ստացված կորուստները-ակտիվները հարաբերակցությունը աճել է, իսկ զուտ տոկոսային կորուստները մնացել են անփոփոխ,ինչը վկայում է նրա մասին, որ բանկերից ստացված եկամուտը ավելի ցածր է եղել վարկային ներդրումներից, քան նախորդ տարիների ընթացքում էր»,- եզրափակեց Գալստյանը:

Доля некачественных кредитов составила 7% от общего объема кредитов
Кредитный риск увеличился практически по всем видам кредитов. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян на пресс-конференции 3 июня, посвященной публикации «Отчета о финансовой стабильности».
«Наблюдается некоторый рост бизнес-кредитов и сельскохозяйственных кредитов. Люди с ипотекой продолжали добросовестно погашать ипотеку, как и раньше, с некоторыми трудностями, но они продолжали выполнять свои обязательства», - сказал Галстян.
По словам председателя ЦБ, на конец апреля 2021 года доля некачественных кредитов составила 7% от общего объема кредитов.
«Что касается кредитного посредничества, доходов и расходов, следует отметить, что соотношение убытков и активов наших кредитов увеличилось, а чистые процентные убытки остались неизменными, что говорит о том, что доход от банков по сравнению с предыдущими годами был ниже, чем по кредитным инвестициям», - заключил Галстян.