ԵԽ ավելի քան 120 պատգամավոր Ադրբեջանից պահանջում են Հայաստան վերադարձնել բոլոր գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի ավելի քան 120 պատգամավոր դիմել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախաձեռնության հեղինակներն են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը, ԵԽ պատգամավորներ Ֆրանսուա-Քսավիե Բելամին և Լուկաս Ֆուրլասը:
ԵԽ պատգամավորներն իրենց նամակում հիշեցրել են, որ Հայաստանը ազատ է արձակել պահվող բոլոր ռազմագերիներին՝ հավատարիմ մնալով 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության ոգուն: «Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է պահել իր մոտ հայ ռազմագերիներին, այլև կասկած կա, որ նա նոր անձանց, այդ թվում և քաղաքացիականների է գերեվարել ռազմական գործողությունների պաշտոնական դադարից հետո: Դժվար է հստակորեն նշել ռազմագերիների ու գերիների թիվը, քանի որ մեծ թվով անձինք անհետ կորած են, իսկ ադրբեջանական կողմը պատշաճ կերպով չի համագործակցում, սակայն խոսքը 72 անձանց մասին է, ում գերեվարման փաստն Ադրբեջանն ընդունում է, ինչպես նաև՝ այն 112 անձանց մասին, ում վերաբերյալ Ադրբեջանը չի տրամադրում որևէ տեղեկություն և այն 61 անձանց մասին, ում գերեվարման փաստը, թեև Ադրբեջանը հերքում է, սակայն նրանց մասին առկա են հակառակն ապացուցող փաստեր»,- նշել են եվրապատգամավորները:
Նրանք հատուկ ընդգծել են, որ սա ոչ միայն միջազգային իրավունքի խախտում է, այլև հակասում է հարաբերությունների կարգավորման և հաշտեցման շուրջ Ադրբեջանի պնդումներին։
Խորհրդարանականները հայտարարել են, որ ադրբեջանական կողմում պահվող հայերը պետք է ազատ արձակվեն առանց որևէ նախապայմանի:
Նրանք անդրադարձել են նաև գերության մեջ գտնվող զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու բռնությունների փաստերին, որոնց անհերքելի ապացույցները հենց ադրբեջանցիների կողմից այդ տեսանյութերի հրապարակումներն են համացանցում:
«Եվրոպայի բարեկամ երկիրը՝ Հայաստանը, արդեն իսկ շատ բարձր գին է վճարել այս հակամարտությունում ու շարունակում է տառապել այս անմարդկային իրավիճակում: Շատ հայ ընտանիքներ դեռևս սպասում են՝ իմանալու, թե արդյոք իրենց երեխաները զոհվել են պատերազմի ընթացքում, թե գերեվարվել են ու հետևաբար նրանց կյանքը սպառնալիքի տակ է:
Եվրամիությունն այլևս չի կարող միայնակ թողնել Հայաստանին այս անտանելի իրադրության պայմաններում, մենք պետք է գործենք, որպեսզի բռնությունը ևս մեկ անգամ գերակա չդառնա օրենքին: Մենք հպարտ ենք այն սկզբունքներով, որոնք միավորում են մեզ, և այդ արժեքները պետք է ստիպեն մեզ օգտագործել մեր կշիռն ու բոլոր լծակները՝ պահանջելու Ադրբեջանից հարգելու միջազգային օրենքը: Եթե Եվրոպան ցանկանում է կյանքի կոչել իր հանձնառությունները, ապա պետք է վստահեցնի, որ միջազգային իրավունքի խախտումներն իր հարևանությամբ չեն դառնա ողբերգական նախադեպ: Հակառակ դեպքում, լռությունն ու անգործությունը կվերածվեն պատմական պատասխանատվության:
Որպես Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ՝ հորդորում ենք ձեզ գործել ու պահանջել վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին իրենց երկիր»,- ասվում է նամակի եզրափակիչ հատվածում:

YEREVAN, MAY 4, ARMENPRESS. More than 120 Members of the European Parliament have initiated a letter to Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Charles Michel, President of the European Council, urging them to demand the release of Armenian prisoners of war held by Azerbaijan.
The letter has been initiated by MEPs Andrey Kovatchev (Bulgaria), Loucas Fourlas (Cyprus) and François-Xavier Bellamy (France).
In their letter the MEPs reminded that Armenia released all prisoners of war it held, remaining committed to the trilateral statement signed on November 10, 2020. “This is not the case with Azerbaijan: not only does it still hold Armenian prisoners, but it is also suspected of having made new prisoners, including civilians, after the official end of hostilities. It is difficult to precisely draw up the number of remaining prisoners and captives, due to the high number of missing persons and the lack of cooperation from the Azerbaijani side, but it would include 72 people whose captivity Azerbaijan admits, 112 people about whom Azerbaijan did not provide any information , and 61 people whose captivity Azerbaijan categorically denies, but about whom there is concrete evidence to the contrary”, the letter says.
The MEPs noted that this is not only a violation of humanitarian law, but also contradicts to Azerbaijan’s clams to move to normalization and reconciliation.
The lawmaker stated that all prisoners and detained should be released without any precondition.
They also touched upon the facts of torture, violence against the Armenian POWs and civilians, the proofs of which are often provided by their authors, who themselves publish them on the Internet.
“Armenia, a friend of Europe, has already paid a very high price in this conflict, and still has to suffer this inhuman situation: many Armenian families are awaiting to know if their children died during the war, or if they are prisoners – thus possibly threatened to die, after the ceasefire, of the conditions of their detention.
The European Union can no longer leave Armenia in this unbearable situation; we must act so that violence does not once again take precedence over the law. We are proud of the principles that bind us together: they must urge us today to bring all our weight, and use all levers at our disposal, to demand that Azerbaijan purely and solely respect international law. If Europe wishes to fulfill its commitments, it must ensure that this violation of international law in its neighborhood does not become a tragic precedent.  Otherwise, its silence and inaction will turn into historical responsibility.
As Members of the European Parliament, we ask you to act to demand the return of all Armenian prisoners of war to their country”, the MEPs said in their letter.