Երիտասարդական մայրաքաղաք նախագծի շրջանակում Կապանում միջոցառումները մեկնարկելու են մայիսի 1-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2021 թվականին երիտասարդական մայրաքաաք ճանաչված Կապան քաղաքի համար տարին բավական ակտիվ է լինելու: «Երիտասարդական մայրաքաղաք» նախագծի շրջանակում միջացառումները մեկնարկելու են մայիսի 1-ին:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիուսում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ իրականացվելու է միջոցառումներով հագեցած ծրագիր:
«Բուն ծրագիրը միայն բացման ու փակման միջոցառումները չեն: Տարվա ընթացքում բազմապիսի միջոցառումներ են նախատեսվում իրականացնել Կապանում: ԱՊՀ երիտասարդական խորհրդի նիստը նախատեսվում է անցկացնել Կապանում առկա ռեժիմով: Խրախուսում ենք մեր ԱՊՀ գործընկերներին գալ և այստեղ մասնակցել նիստին: Դրանից բացի, Կապանում անցկացվելու է «100 գազափար ԱՊՀ-ի համար» միջոցառման եզրափակիչ փուլը: Միջոցառումները նախատեսվում են սեպտեմբեր, հոկտեմբեր ամսիներին»,- ասաց Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարարության երիտասարական քաղաքականության, լրացուցիչ և շարունակական կրթության վարչության պետ Գոհար Մամիկոնյանը նշեց, որ մայիսի 1-ին՝ նախագծի մեկնարկի օրը, նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, և իրենք ակնկալում են երիտասարդների ակտիվ մասնակցություն:
«Պատվիրակությունները Երևանից և այլ շրջաններից առավոտյան կլինեն Կապանում և քաղաքապետարանի այգու մոտից երթով կշարժվեն դեպի Բաղաբուրջ հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ կխոնարհեն արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին: Կապանի մշակույթի կենտրոնում տեղի կունենա հուշագրի ստորագրում ԿԳՄՍ նախարարության և համայնքապետարանի միջև: Այնուհետև կբացվի երիտասարդների նկարների ցուցահանդեսը: Օրվա ընթացքում սպասվում է համերգային ծրագիր»,- ասաց Գոհար Մամիկոնյանը:
Միջոցառումները կլինեն նաև հաջորդող ամիսներին ինչպես համայնքային, այնպես էլ մարզային, համապետական նշանակության:
Ծրագրի շրջանակում նախարարության հետ համագործակցող «Ֆիչր» կազմակերպության ներկայացուցիչ Նարեկ Սարգսյանը նշեց, որ ամեն ինչ արվում է միջոցառումները պատշաճ մակարդակով իրականացնելու համար:
«Բոլորին հրավիրում ենք Կապան: Կոչ ենք անում երիտասարդներին ավելի ակտիվ լինել: Մշակութային միջոցառումներից բացի անցկացվելու է սպորտլանդիա, կլինեն նաև քննարկումներ: Այսինքն՝ ամեն ինչ արվում է, որ Կապանի երիտասարությունն իսկապես զգա քաղաքի երիտասարդական մայրաքաղաք լինելու հանգամանքը»,- ասաց Նարեկ Սարգսյանը:

В Капане с 1 мая начнутся мероприятия проекта “Молодежная столица”
Год для Капана намечается достаточно активным. Город в 2021 году будет молодежной столицей Армении. Мероприятия в рамках проекта “Молодежная столица” стартуют с 1 мая.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян на состоявшейся в пресс-центре Арменпресс пресс-конференции рассказал, что будет реализована программа, насыщенная множеством мероприятий.
“Будут не только церемонии открытия и закрытия. В течение года в Капане планируется проведение различных мероприятий. В Капане планируется провести заседание Молодежного совета СНГ. Приглашаем наших партнеров из СНГ приехать и принять участие в заседании. Кроме того, в Капане пройдет финальный раунд акции “100 идей для СНГ”. Мероприятия запланированы на сентябрь-октябрь”, - сказал Артур Мартиросян.
Начальник управления молодежной политики и непрерывного образования министерства Гоар Мамиконян отметила, что на 1 мая, в день старта проекта, запланирован ряд мероприятий, и они ожидают активного участия молодежи.
С утра в Капан прибудут делегации из Еревана и из других регионов. Они пройдут маршем из парка мэрии к Мемориалу Багабурджа, где дадут дань памяти жертвам Арцахской войны. В Культурном центре Капана будет подписан меморандум с Министерством НОКС. Затем откроется выставка картин молодых художников. Ожидается и концертная программа”, - рассказала Гоар Мамиконян.
В ближайшие месяцы будут мероприятия общинного, регионального и национального значения.
Нарек Саркисян, представитель организации “Fitch”, сотрудничающей в рамках программы с министерством, отметил, что делается все, чтобы мероприятия прошли на должном уровне.
“Приглашаем всех в Капан. Мы призываем молодежь быть более активной. Помимо культурных мероприятий, будет и спортивная площадка, также будут дискуссии. Другими словами, все делается для того, чтобы Капан действительно почувствовал себя молодежной столицей страны”, - сказал Нарек Саргсян.