Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունը ոգեշնչում է միջազգային նոր հանցանքների ծրագրողներին. Արա Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը կարևորում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության տեղանկյունից, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Այվազյանն ասաց Ծիծեռնակաբերդում՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակի օրն է: Այս օրը մեծ խորհուրդ է պարունակում՝ ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման առումով: 1915-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության արդյունքում զոհ գնաց 1,5 մլն մարդ, խեղվեցին հարյուր հազարավոր ճակատագրեր, մի ամբողջ ժողովուրդ զրկվեց իր հոգևոր, կրթական, մշակութային և տնտեսական սեփականությունից, նրանք զրկվեցին իրենց պատմական հայերնիքի գերակշիռ հատվածում ապրելու իրավունքից: Այս կանխամտածված, կազմակերպված և աննախադեպ ոճրագործությունը հետագայում հիմք հանդիսացավ ցեղասպանության եզրույթի սահմանման համար և արտացոլվեց «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում: Այնուհանդերձ, միջազգային հանրության կողմից մոռացված ցեղասպանության ամենատխուր դասերից մեկը եղել է անպատժելիությունը։ Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներն այդպես էլ չկանգնեցին արդարության առջև»,- նշեց ԱԳ նախարարը։
Նա շեշտեց, որ Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունն այսօր ևս ոգեշնչում է միջազգային նոր հանցանքների ծրագրողներին:
Այվազյանն ընդգծեց, որ Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած վերջին պատերազմը և դրա ընթացքում թուրք-ադրբեջանական դաշինքի ցեղասպան գործողություններն ի ցույց դրեցին, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության, այլև հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության համար:
«Այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում ցույց է տալիս արդարության և ճշմարտության համար պայքարելու իր տոկոնությունը: Այդ պայքարը վերահաստատում է, որ ոչ բիրտ ուժը, ոչ ժխտողական շահարկումները և տարածաշրջանում հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամական գործողություններն ի զորու չեն խզել մեր և մեր նախնիների կապը, զրկել մեզ հիշողությունից, արժանապատվությունից և իրավունքներից: Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդը պայքարում է պատմական արդարության հաստատման, պատմական իր հայրենիքում արժանապատիվ և անվտանգ ապրելու համար»,- ասաց Այվազյանը:
Նախարարը նշեց, որ այս ապրիլի 24-ը լրիվ այլ հնչեղություն է հաղորդել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը։ Նա ասաց, որ այսօր հայ ազգի հետ 106-րդ տարելիցը ոգեկոչում են և իրենց աներկբա զորակցությունն են հայտնում բազմաթիվ գործընկերներ՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ աշխարհի տարբեր երկրներում ՝ հաստատելով և վերահաստատելով իրենց սկզբունքային դիրքորոշումը ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման գործում:
«Այդ զորակցությունը մեզ առավել պարտավորեցնում է միջազգային ասպարեզում բազմապատկել մեր ջանքերը ցեղասպանությունների կանխարգելման, էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության, օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ»,- ասաց Արա Այվազյանը:
Ապրիլի 24-ին հիշատակի արարողություններ են կատարվում Հայաստանի բոլոր շրջաններում, աշխարհի տարբեր երկրների հայկական համայնքներում: Բողոքի կոչ է բարձրացվում Թուրքիայի մերժողական քաղաքականության դեմ եւ ուղերձ հղվում միջազգային հանրությանը` ճանաչելու 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունը` դրանով թույլ չտալով ցեղասպանությունների կրկնություն: Հայ առաքելական եկեղեցու բոլոր թեմերում մատուցվում է հոգեհանգստյան պատարագ:
Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել է, ճանաչվել ու հաստատվել ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձեւերով եւ բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներով: 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայ բնակչության զանգվածային կոտորածները՝ որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է: Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել են երեք տասնյակ պետություններ, միջազգային կառույցներ:

Безнаказанность Геноцида армян вдохновляет организаторов новых международных преступлений: Айвазян
Министр иностранных дел РА Ара Айвазян подчеркивает важность международного признания Геноцида армян не только с точки зрения исторической справедливости и истины, но и с точки зрения физической безопасности армянского народа.
Как  передает «Арменпресс», об этом Айвазян сказал в Цицернакаберде после церемонии почтения памяти жертв Геноцида армян.
«Сегодня день памяти святых мучеников Геноцида армян. Этот день содержит заветы  - осуждения и предотвращения геноцида. В результате Геноцида армян 1915-1923 гг. погибло 1,5 миллиона человек, были сломаны  сотни тысяч судеб, целый народ был лишен своего духовного, образовательного, культурного и экономического достояния, своего  права жить в преобладающей части территории своей исторической родины.
Это умышленное, организованное, беспрецедентное преступление позже стало основой для определения геноцида, отраженного в Международной конвенции «О предупреждении геноцида и наказании за него». Тем не менее, одним из самых печальных уроков геноцида, забытого международным сообществом, стала безнаказанность. Организаторы Геноцида армян не предстали перед правосудием», - сказал глава МИД.
Он подчеркнул, что безнаказанность Геноцида армян сегодня вдохновляет организаторов новых международных преступлений.
Айвазян подчеркнул, что недавняя война, развязанная Азербайджаном против народа Арцаха и проводимые  в ходе нее геноцидальные действия турецко-азербайджанского альянса показали, что международное признание Геноцида армян необходимо не только для исторической справедливости и истины, но и для физической безопасности. армянского народа.
«Сегодня армянский народ в Армении, в Арцахе и в Диаспоре демонстрирует стойкость в борьбе за справедливость и правду. Эта борьба еще раз подтверждает, что ни грубая сила, ни спекуляции с отрицанием, ни враждебные действия против армянского народа в регионе не могут разорвать связи между нами, нашими предками, лишить нас нашей памяти, достоинства и прав.  Как и 106 лет назад,  армянский народ и сегодня борется за установление исторической справедливости, за достойную и безопасную жизнь на своей исторической родине», - сказал Айвазян.
Министр отметил, что в этот день 24 апреля совершенно по-иному прозвучало международное признание Геноцида армян. Он сказал, что сегодня  вместе с армянским народом  106-ю годовщину отмечают и выражают безоговорочную поддержку  многие партнеры - как в Армении, так и в разных странах мира, подтверждая свою безоговорочную и принципиальную позицию в осуждении и предотвращении геноцидов.
«Эта поддержка обязывает нас наращивать наши усилия на международной арене для предотвращения геноцида, защиты этнических и религиозных меньшинств и продвижения повестки дня», - сказал Ара Айвазян.
Церемонии поминовения проходят 24 апреля во всех регионах Армении, в армянских общинах во всем  мире. Звучит призыв выразить  протест  против проводимой  Турцией политики отрицания и обращение к международному сообществу -  признать величайшее злодеяние начала ХХ  века, предотвратив тем самым повторение геноцидов.
Поминальные службы проходит во всех епархиях Армянской Апостольской церкви.
Факт Геноцида армян, совершенного правительством Османской империи, был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, постановлениями и решениями многих государств и международных организаций. 1915 г. Огромен ряд документов, квалифицирующих массовое истребление  армянского населения в Османской империи как заранее спланированный и полностью осуществленный акт геноцида. Геноцид армян признан тридцатью государствами и международными организациями.