Վայրագություններն ի ցույց դնելով՝ Ալիևը մարտահրավեր է նետել ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին. ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Լենա Նազարյանի կարծիքով՝ Բաքվում բացված «պուրակում» մարդասպանության վայրագություններն ի ցույց դնելով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտահրավեր է նետել ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նազարյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ հայտարարությունների ժամին՝ անդրադառնալով Բաքվում բացված «պուրակին»:
«Ես հավատացած եմ, որ մեր պետությունը, մեր երեխաներն ու նրանց սերունդները շատ ավելի երկար ու երջանիկ են ապրելու այս տարածաշրջանում, քան Ալիևը և նրա ֆաշիստական, այլատյաց, մարդասպան համակարգը կգոյատևի: Մարդասպանության վայրագությունները իր ժողովրդին ու ողջ աշխարհին ի ցույց դնելով՝ Ալիևը մարտահրավեր է նետել ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին, որտեղ ընդունված են պատերազմների և ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը վկայակոչող պուրակներ և թանգարաններ, այլ ոչ թե տեղի ունեցած բարբարոսությունները»,-ասաց նա:
Նազարյանը նաև նշեց. «Չեմ ուզում, որ Ալիևի հետ մեկտեղ թիրախավորվի տարածաշրջանում խաղաղ ապրելու մեր մեծ ձգտումը»:
ԱԺ փոխնախագահը հարց րեց՝ ուրեմն ի՞նչ անել, երբ հարևան երկիրը իրագործում է պատերազմ, մարդասպանություն ու այլատյացություն:
«Իրավական, քաղաքական, միջազգային գործիքներով ոչ միայն խայտառակ անել գարշելի երևույթը և դրա հեղինակին, այլ նաև ի հեճուկս Ալիևի՝ շարունակել ներդնել մեր անկեղծ ջանքերը՝ մեր տարածաշրջանն անվտանգ դարձնելու համար: Ալիևն ամբողջ աշխարհին ցույց է տվել, թե ինչպես է սպանել մարդկանց, մենք պետք է ցույց տանք, թե ինչպես կհաղթենք ֆաշիզմը մեր տարածաշրջանում, որտեղ ապրում ենք և շարունակելու ենք ապրել: Ուրեմն խաղաղություն պետք է լինի բոլոր ժողովուրդներին այս տարածաշրջանում՝ ի հեճուկս Ալիևի, կամ էլ ավելի լավ՝ առանց Ալիևի»,-եզրափակեց Նազարյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապրիլի 12-ին Բաքվում այցելել էր ղարաբաղյան վերջին պատերազմի հետևանքով որպես ավար վերցված հայկական զրահատեխնիկայի նորաբաց «պուրակ»: Այն տեղակայվել է 5 հեկտար տարածքում: Այգում ցուցադրվում են հայկական զրահամեքենաները, հայ զինվորներին պատկանած սաղավարտներ և այլն:

YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS.  Deputy President of the National Assembly of Armenia, member of ‘’My step’’ bloc Lena Nazaryan thinks that by opening a ‘’park’’ in Baku and demonstrating atrocities and murders there, Azerbaijani president Ilham Aliyev has challenged the entire civilized world, ARMENPRESS reports Lena Nazaryan announced at the parliament.
‘’I am confident that our state, our children and their generations will live much longer and happier in this region than Aliyev and his fascist, xenophobic, criminal regime will be able to survive. By demonstrating the atrocities of murder to his people and the entire world, Aliyev has challenged the entire civilized world, where usually parks and museums dedicated to the memories of victims of wars and genocides are opened, but not parks dedicated to barbarism’’, she said.
‘’Aliyev showed the entire world how he killed people, and we must show how we will win fascism in our region, where we live and will continue to live. Peace must be to all the nations in this region, against Aliyev’s wishes, or what will be better, without Aliyev’’, Nazaryan concluded.
A so-called "exhibition-park" related to the September-November 2020 war was opened in Baku on April 12, 2021.
In the "park", along with the Armenian military equipment, mannequins of the Armenian military servicemen have been displayed, all of which presented in a degrading manner, in a manner violating human dignity. This is done to ensure the widest possible publicity.