ԵԽ պատգամավորն Ադրբեջանից հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման թեմայով քննարկում է կազմակերպել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրախորհրդարանում ԵՄ- Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաս Ֆուրլասն ապրիլի 12-ին նախաձեռնել է առցանց քննարկում Ադրբեջանից հայ գերիների անհապաղ ազատ արձակման և վերադարձի թեմաներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտնել է թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
«Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների հարցը մնում է ամենահրատապ ևորոշիչ մարդասիրական խնդիրներից մեկը ու պետք է հուզի բոլորիս»,-նշել է պատգամավորը:
«Ադրբեջանում հայ գերիների ճակատագիրը» խորագրով քննարկմանը կմասնակցեն նաև Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը, ինչպես նաև արցախյան վերջին պատերազմում գերեվարությունից ազատ արձակված անձ, ում անունը չի հստակեցվում:

MEP hosts discussion over release of Armenian POWs from Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Member of the European Parliament, head of the EU-Armenia friendship group at the EP Loucas Fourlas has initiated an online discussion on April 12 about the immediate release and return of the Armenian prisoners of war from Azerbaijan.
“The issue of the Armenian captives and prisoners of war in Azerbaijan remains one of the most urgent and crucial humanitarian issues and should concern us all”, the MEP said on Twitter.
The discussion titled “The fate of the Armenian captives in Azerbaijan” will be joined by MEP Marina Kaljurand, Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan, Executive Director of the European Armenian Federation for Justice and Democracy Heghine Evinyan, as well as a recently repatriated prisoner of war.