Վահան Քերոբյանը դեմ է լինելու կորոնավիրուսով պայմանավորված խստացումներին, եթե վիճակը ծայրահեղ չլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը անհրաժեշտ է համարում ամեն ինչ անել խուսափելու համար կորոնավիրուսով պայմանավորված խստացումների ճանապարհով գնալուց։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին Տավուշի դոնոր կազմակերպությունների կոորդինացման հարթակի ամենամյա 2-րդ համաժողովի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում Քերոբյանը նշեց, որ դրա համար պետք է պահպանել հակահամաճարակային կանոնները։
«Խստացումները շատ վատ են անդրադառնում տնտեսության վրա, և քանի որ տնտեսության համար ես եմ պատասխանատու, դեմ եմ լինելու խստացումներին։ Իհարկե, այս ամենը պետք է բալանսավորել: Եթե տեսնենք, որ վիճակը ծայրահեղ է դառնում, և առողջապահական համակարգը այլևս չի կարողանալու սպասարկել հիվանդությունը, ապա պետք է դիտարկել խստացումների գնալու տարբերակը։ Կարծում եմ, որ, այնուամենայնիվ, կկարողանանք այս սցենարից խուսափել»,- ասաց Քերոբյանը։
Հայաստանում մարտի 26-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1005 նոր դեպք, առողջացել է 433 քաղաքացի, մահացել է՝ 18-ը:
Հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր188446 դեպք, որոնցից 170160-ն առողջացման, 3434-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությունից այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 13976 պացիենտ:

Ваан Керобян будет против ограничений, обусловленных COVID-19, если ситуация не станет критической
Министр экономики Ваан Керобян считает необходимым сделать все, чтобы избежать ограничений, обусловленных эпидемией. Как сообщает «Арменпресс», 26 марта перед началом 2-й ежегодной конференции Координационной платформы донорских организаций Тавуша Керобян заявил журналистам, что для этого необходимо соблюдать все антиэпидемические правила.
«Ужесточение очень плохо сказывается на экономике, и так как я отвечаю за экономику, я буду против ограничений. Конечно, все это нужно балансировать. Если мы увидим, что ситуация становится экстремальной, система здравоохранения больше не может обслуживать заболевших, тогда надо будет рассмотреть и вариант ограничений. Тем не менее, мне кажется, что мы сможем избежать этого сценария», - сказал Керобян.
По состоянию на 11:00 26 марта в Армении подтверждено 1 005 новых случаев заболевания COVID-19, 433 заболевших вылечились, есть 18 летальных исходов.
Подтверждено 188 446 случаев заболевания COVID-19, из которых 170 160 вылечились, есть 3 434 летальных исходов. На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 13 976 пациентов.