Ռուսական ԶԼՄ-ները հայտնում են գազի մատակարարումը ՀՀ ժամանակավոր Ադրբեջանի տարածքով տարանցելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնում են ռուսական գազի մատակարարումը Հայաստան ժամանակավորապես Ադրբեջանի տարածքով իրականացնելու մասին: Այս տեղեկության առնչությամբ «Արմենպրես»-ը պարզաբանում է խնդրել «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերության հանրային կապերի ծառայության պատասխանատու Միքայել Հարությունյանից: Նա հիշեցրեց միայն, որ Հայաստանի գազամատակարարումը իրականացվում է Կարմիր Կամուրջ-Սևքար-Բերդ մայրուղային գազատարով: «Այլ մեկնաբանություն այդ տեղեկության առնչությամբ չունենք»,- հավելեց Հարությունյանը:
Ինտերֆաքսը, Կոմերսանտը, Սպուտնիկը և ռուսական այլ լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի տարածած հաղորդագրությանը, հայտնում են, որ «Հյուսիսային Կովկաս - Անդրկովկաս» գազատարի պլանային կանխարգելիչ և վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում ռուսական գազը սպառողներին կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով: Նշվում է, որ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ն և Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը մարտի 16-ին կարճաժամկետ պայմանագիր են կնքել Ադրբեջանի տարածքով ռուսական գազի փոխադրման համար:
Պայմանագիրը նախատեսում է, որ «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» մայրուղային գազատարի ռուսական հատվածում պլանային կանխարգելիչ և վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ գազը սպառողին կհասնի Ադրբեջանի տարածքով մինչեւ Վրաստանի հետ սահմանը: Աշխատանքները կընթանան շուրջ երեք շաբաթ, դրանց ավարտից հետո գազի փոխադրումը նախկինի պես կանցնի Ռուսաստանի և Վրաստանի տարածքով:
«Արմենպրես»-ը փորձում է լրացուցիչ պարզաբանում խնդրել «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ից այս տեղեկության առնչությամբ:

Российские СМИ сообщают о временном транзите газа в Армению через Азербайджан
Российские СМИ сообщают о временном транзите российского газа в Армению через территорию Азербайджана. В связи с этим Арменпресс попросил разъяснений у ответственного по связям с общественностью компании “Газпром-Армения” Микаела Арутюняна. Он лишь напомнил, что газоснабжение Армении осуществляется магистральным газопроводом Красный Мост-Севкар-Берд. “Других комментариев по этому поводу у нас нет”, - добавил Арутюнян.
“Интерфакс”, “Коммерсант”, “Спутник” и другие российские СМИ со ссылкой на сообщение российского ООО “Газпром экспорт” передают, что во время плановых профилактических и ремонтных работ газопровода “Северный Кавказ-Закавказье” российский газ потребителям будет поставляться через территорию Азербайджана. Отмечается, что 16 марта ООО “Газпром экспорт” и Государственная нефтяная компания Азербайджана заключили краткосрочный контракт на транспортировку российского газа через Азербайджан.
Договор предусматривает, что во время плановых профилактических и ремонтных работ на российском участке магистрального газопровода “Северный Кавказ-Закавказье” газ до границы с Грузией будет поступать потребителям через территорию Азербайджана. Работы продляться около трех недель, после их завершения транспортировка газа по-прежнему будет проходить по территории России и Грузии.
Арменпресс по поводу данной информации пытается от ООО “Газпром экспорт” получить дополнительные разъяснения.