Ռուսական ԶԼՄ-ները հայտնում են գազի մատակարարումը ՀՀ ժամանակավոր Ադրբեջանի տարածքով տարանցելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնում են ռուսական գազի մատակարարումը Հայաստան ժամանակավորապես Ադրբեջանի տարածքով իրականացնելու մասին: Այս տեղեկության առնչությամբ «Արմենպրես»-ը պարզաբանում է խնդրել «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերության հանրային կապերի ծառայության պատասխանատու Միքայել Հարությունյանից: Նա հիշեցրեց միայն, որ Հայաստանի գազամատակարարումը իրականացվում է Կարմիր Կամուրջ-Սևքար-Բերդ մայրուղային գազատարով: «Այլ մեկնաբանություն այդ տեղեկության առնչությամբ չունենք»,- հավելեց Հարությունյանը:
Ինտերֆաքսը, Կոմերսանտը, Սպուտնիկը և ռուսական այլ լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի տարածած հաղորդագրությանը, հայտնում են, որ «Հյուսիսային Կովկաս - Անդրկովկաս» գազատարի պլանային կանխարգելիչ և վերանորոգման աշխատանքների ընթացքում ռուսական գազը սպառողներին կմատակարարվի Ադրբեջանի տարածքով: Նշվում է, որ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ն և Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը մարտի 16-ին կարճաժամկետ պայմանագիր են կնքել Ադրբեջանի տարածքով ռուսական գազի փոխադրման համար:
Պայմանագիրը նախատեսում է, որ «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» մայրուղային գազատարի ռուսական հատվածում պլանային կանխարգելիչ և վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ գազը սպառողին կհասնի Ադրբեջանի տարածքով մինչեւ Վրաստանի հետ սահմանը: Աշխատանքները կընթանան շուրջ երեք շաբաթ, դրանց ավարտից հետո գազի փոխադրումը նախկինի պես կանցնի Ռուսաստանի և Վրաստանի տարածքով:
«Արմենպրես»-ը փորձում է լրացուցիչ պարզաբանում խնդրել «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ից այս տեղեկության առնչությամբ:

Russian gas supply to Armenia to be temporarily ensured via Azerbaijan’s territory – media
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The Russian media outlets report that the supply of the Russian gas to Armenia will be temporarily carried out via Azerbaijan’s territory.
ARMENPRESS has requested a clarification in this respect from Gazprom Armenia PR manager Mikayel Harutyunyan, who reminded that the gas supply to Armenia is being carried out via Karmir Kamurj-Sevkar-Berd highway gas pipeline. “We do not have another comment on that report”, he said.
Citing the statement of Gazprom Export, the Russian Interfax, Kommersant, Sputnik News and other media outlets have reported today that the Russian gas will be supplied to the consumers via Azerbaijan’s territory due to the planned repair works of North Caucasus-Trans Caucasus gas pipeline. It is reported that the Gazprom Export and the State Oil Company of Azerbaijan have signed a short-term contract for the transit of the Russian gas via Azerbaijan’s territory on March 16.
According to the contract, during the planned repair works of the North Caucasus-Trans Caucasus main gas pipeline, the natural gas will be supplied to consumers through the territory of Azerbaijan to the Georgian border. The works will last for about three weeks. After their completion the gas supply will be ensured by the previous route –through the territory of Russia and Georgia.