Մաքսատուրքերի զրոյացում, թեստերի փոխճանաչում. ՀՀ-ի նախաձեռնությամբ ինչ հաջող ծրագրեր են ընթանում ԵԱՏՄ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանը հատկապես համավարակի շրջանում հանդես է եկել մի շարք հաջող նախաձեռնություններով՝ նպաստելով համավարակի ծանր շրջանում բժշկական նշանակության ապրանքների, առաջին անհրաժեշտության պարենային ապրանքների միության երկրներ առանց մաքսատուրքի ներմուծմանը: Մեկ այլ համատեղ նախաձեռնությամբ էլ կյանքի է կոչվել Covid-19-ի թեստերի փոխճանաչման պիլոտային ծրագիրը: «Արմենպրես»-իհետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վարոս Սիմոնյանը:
«ԵԱՏՄ շրջանակներում Հայաստանի վերջին նախաձեռնությունը կապված է Եվրասիական զարգացման բանկի «Ճանապարհորդիր առանց Covid-19-ի» պիլոտային ծրագիրի հետ, որի ուղղությանբ մշակվել են թվային հավելվածը և սահմանվել են պայմանները, որոնց համաձայն՝ լաբորատորիաները կարող են տրամադրել ՊՇՌ թեստերը: Այսպիսով լուծել ենք մարդկանց ազատ տեղաշարժի, ինչպես նաև մեկ այլ կարևոր խնդիր՝ մեր լաբորատորիաների կողմից տրամադրված արդյունքները ճանաչվում են ՌԴ-ի կողմից»,-ասաց Սիմոնյանն ու հավելեց, որ պիլոտային նախաձեռնությանը միացել են նաև Բելառուսը և Ղազախստանը:
Այսպիսով, այս նախաձեռնությունը կնպաստի ԵԱՏՄ տարածքում համավարակի ժամանակ մարդկանց ազատ տեղաշարժին՝ հնարավորինս քիչ ռիսկով:
Համավարակի տարածման սկզբնական շրջանում դեռ Հայաստանը նախաձեռնել էր բժշկական սարքավորումների, պարենային անվտանգության մաս կազմող ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերի զրոյացում՝ 6 ամիս ժամկետով: «Դա ևս ողջունվել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների կողմից: Մարտի վերջից արդեն բժշկական սարքավորումների և որոշ դեղամիջոցների ներմուծման մաքսատուրքերը զրոյացվել էին մինչև սեպտեմբեր, ժամկետը երկարաձգվել է մինչև մայիս: Սակայն փոփոխված որոշման մեջ նախկին 60-ի փոխարեն ներառվել է 30 ապրանք»,-ասաց փոխնախարարն ու հավելեց, որ ցանկում մնացել են այն ապրանքատեսակները, որոնց տեղական արտադրության հզորությունները դեռ բավարար չեն:
Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ այդ ժամանակ որոշ ապրանքատեսակների պահանջարկը մեծ էր, դրանց տեղական արտադրություններն էլ դեռ շատ զարգացած չէին: Դիմակի, ձեռնոցի, այլ պաշտպանիչ միջոցների քիչ ծավալների պատճառով գները բարձրացել էին: «Այդ ժամանակ օդի պես պետք էր զրոյական մաքսատուրքով ապրանքատեսակներ ներմուծել, որպեսզի առաջացած բեռը հնարավորինս թուլացնեինք», - նշեց նա:
Հայաստանը համավարակի ժամանակ նախաձեռնել է նաև «Կանաչ միջանցքներ» -ի գաղափարը՝ ԵԱՏՄ երկրների համար, ինչը ենթադրում է միության մի երկրից մյուսը ապրանքների տեղափոխման ժամանակ ստուգման դյուրացված մեխանիզմներ: «Մեր պարագայում դա չափազանց անհրաժեշտ էր, քանի որ ԵԱՏՄ անդամ այլ երկրների շուկա մուտք գործելու համար անցնում ենք երրորդ երկրի տարածքով: Վերին Լարսի անցակետում էլ խնդիրներ էին առաջանում՝ պայմանավորված բեռնվածությամբ, երբեմն եղանակային պայմաններով»,-ասաց Սիմոնյանն ու հավելեց՝ նախատեսվում է կիրառության մեջ դնել նաև նավիգացիոն կապարակնիքները, որոնց շնորհիվ առանց որևէ խնդրի կապահովվի ապրանքների տեղաշարժը Միության տարածքով:
ԵԱՏՄ տարածքով ապրանքների ազատ տեղաշարժման ապահովվածության տարաձայնությունների և վեճերի հարցերի վերացման ուղղությամբ բարձր մակարդակի աշխատանքային խումբ է ստեղծվել: Դրա շրջանակում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մինչև տարվա վերջ ապահովել Վերին Լարս մաքսային անցակետում ապրանքների անխափան տեղաշարժը՝ նավիգացիոն կապարակնիքների առկայությամբ: «Ռուսական կողմը հայկական կողմին կհատկացնի հատուկ տարածք Վլադիկավկազում, որտեղ հայկական բեռնատարները հնարավորություն կունենան կապարակնիքները հանել, և միայն անհրաժեշտության դեպքում կիրականացվի փաստաթղթերի ստուգման գործընթաց: Այդ կարգավորումն ուղղված է հսկողության նվազեցմանը, ինչպես նաև Վերին Լարսի մաքսային անցակետում կուտակումների բացառմանը»,-ասաց Սիմոնյանը:

Обнуление таможенных пошлин, взаимное признание тестов. Программы ЕАЭС по инициативе Армении
В рамках Евразийского экономического союза Армения выступила с рядом успешных инициатив - особенно во время эпидемии, способствуя  импорту медицинских товаров и основных продуктов питания в страны Союза без таможенных пошлин во время тяжелой эпидемии. Еще одна совместная инициатива - пилотная программа взаимного признания теста Covid-19.
Об этом в беседе с  Арменпресс сообщил  заместитель министра экономики Армении Варос Симонян.
«Последняя инициатива Армении в рамках ЕАЭС связана с пилотной программой Евразийского банка развития «Путешествие без Covid-19», в направлении которой разработано цифровое приложение, определены условия, согласно которым лаборатории могут проводить тесты ПЦР.  Таким образом, мы решили проблему свободного передвижения людей, а также другой важный вопрос: результаты, предоставляемые нашими лабораториями, признаны Россией», - сказал Симонян, добавив, что   Беларусь и Казахстан присоединились к пилотной инициативе.
Таким образом, данная инициатива будет способствовать свободному перемещению людей на территории ЕАЭС во время эпидемии - с минимальным риском.
Еще на ранней стадии эпидемии Армения инициировала  снижение импортных пошлин на медицинское оборудование и продукты, обеспечивающие безопасность пищевых продуктов – на 6 месяцев. «Это также приветствовали государства-члены ЕАЭС. С конца марта до сентября обнулялись таможенные пошлины на ввоз медицинского оборудования и некоторых лекарств, срок продлен до мая. Однако в измененное решение включено 30 наименований товаров вместо прежних 60», - сказал замминистра, добавив, что в список включены товары, местное производство которых еще не является достаточным.
Симонян напомнил, что в то время спрос на некоторые товары был высоким, а их местное производство еще не было достаточно развито. Из-за небольшого объема масок, перчаток и прочих защитных средств цены выросли. «В то время нам, как воздух, необходимо было обнулить  таможенные пошлины на ввоз товаров, чтобы максимально снизить нагрузку», - сказал он.
Во время пандемии Армения также инициировала идею «Зеленого коридора» для стран ЕАЭС, которая предполагает упрощение механизмов проверки для перемещения товаров из одной страны в другую. «В нашем случае это было чрезвычайно необходимо, так как чтобы выйти на рынок других стран-членов ЕАЭС мы пересекаем  территорию третьей страны.  На КПП Верхний Ларс также были проблемы из-за заторов, иногда и из-за погодных условий», - сказал Симонян, добавив, что планируется применять навигационные пломбы, благодаря которым будет обеспечено движение товаров по территории ЕАЭС без каких-либо ограничений.
Создана рабочая группа высокого уровня для разрешения споров по   свободному перемещению товаров по территории ЕАЭС. В рамках этого была достигнута договоренность об обеспечении бесперебойного движения товаров на таможенном посту Верхний Ларс до конца года – при  наличии навигационных пломб. «Российская сторона предоставит армянской стороне специальный участок во Владикавказе, где армянские грузовики смогут снимать пломбы, и только в случае необходимости будет проведен процесс проверки документов.  Это   направлено на снижение контроля, а также на исключение заторов на таможенном посту Верхний Ларс», - сказал Симонян.