Արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա շարունակում է պահպանվել հիմնականում գնաճային ազդեցություն. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թ. դեկտեմբերին արձանագրվել է 3.4% գնաճ՝ հիմնականում պայմանավորված ներմուծված պարենային ապրանքների գների աճով, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը զգալիորեն ավելացել է և մոտեցել նպատակային ցուցանիշին՝ տարեվերջին կազմելով 3.7%։ Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կետրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, դեկտեմբերին 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս ավելացել է՝ ամսվա վերջին կազմելով 3.6%։
«2021 թ. ՀՀ հիմնական գործընկերներից ԱՄՆ-ում և Ռուսաստանում, ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում նախանշված սցենարին համահունչ, դիտվում են տնտեսական ակտիվության և պահանջարկի վերականգնման միտումներ, մինչդեռ Եվրոգոտում արձանագրվում են սպասվածից ավելի դանդաղ տեմպեր՝ պայմանավորված համավարակի տարածման պայմաններում կիրառվող սահմանափակումներով: Միաժամանակ, համաշխարհային պահանջարկի վերականգման սպասումների և մի շարք առաջարկի գործոնների ազդեցությամբ հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում շարունակում են դրսևորվել գնաճային միտումներ, ինչն արտահայտվում է նաև գործընկեր երկրներում սպասվածից բարձր գնաճային միջավայրի ձևավորմամբ: Նման իրավիճակում ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա շարունակում է պահպանվել հիմնականում գնաճային ազդեցություն:
Չորրորդ եռամսյակում, ՀՀ-ում ռազմական դրության հաստատման, կորոնավիրուսի համավարակի տարածման և տնտեսական աճի հեռանկարների հետ կապված մեծ անորոշության պարագայում, արձանագրվել է սպասվածից ցածր տնտեսական ակտիվություն: Տնտեսական անկումը մեծապես պայմանավորվել է ծառայությունների ոլորտի նվազումով՝ արտացոլելով նաև թույլ պահանջարկի պահպանումը: Կանխատեսվում է, որ ներքին պահանջարկի վրա լրացուցիչ բացասական ազդեցություն կունենա տնտեսության վարկավորման աճի տեմպերի նախանշվող դանդաղումը: Միաժամանակ, նշված զարգացումներին զուգահեռ, վերջին ամիսներին արձանագրվում է միջազգային ֆինանսական շուկաներում երկրի ռիսկի հավելավճարի գնահատականի որոշակի բարելավում: Այս ամենով հանդերձ, Խորհուրդը միակարծիք է, որ ներկա իրավիճակում կարևոր է տնտեսության ներուժային մակարդակի աճին նպաստող կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումը, այդ թվում՝ հարկաբյուջետային քաղաքականության համապատասխան ծախսային ռազմավարության որդեգրմամբ։
Չնայած պահպանվող թույլ պահանջարկին և գնաճի՝ հիմնականում առաջարկի գործոններով պայմանավորված զարգացումներին, վերջինիս ներքո առկա է գնաճային սպասումների որոշակի արագացում, ինչի արդյունքում, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ ԿԲ Խորհուրդը հետևողական է լինելու նաև համարժեք գործողություններով չեզոքացնելու գնաճային սպասումների ապախարսխման ցանկացած ռիսկ: Նման պայմաններում, կանխատեսվող հորիզոնում գնաճը կգտնվի նպատակային 4% ցուցանիշի շրջակայքում:
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ տնտեսական հեռանկարների մասով բարձր անորոշությունների ներքո կանխատեսված միջնաժամկետ ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հավասարակշռված են, և դրանց դրսևորման պարագայում պատրաստ է համապատասխանորեն արձագանքել՝ ապահովելով գների կայունության նպատակի իրագործումը»,- ասված է ՀՀ ԿԲ տարածած հաղորդագրության մեջ:

Из внешнего сектора на экономике Армении, в основном, сказывается инфляционное воздействие: ЦБ
В декабре 2020 г. была зафиксирована инфляция в 3.4%, в основном, обусловленная ростом цен на импортированные продовольственные товары. В результате чего 12-месячная инфляция значительно увеличилась и приблизилась к целевому показателю, составив к концу года 3,7%. Как сообщили Арменпресс в службе общественных связей Центрального банка Армении, в декабре 12-месячная инфляция также увеличилась, составив в конце месяца 3,6%.
“В 2021 году у основных партнеров Армении - США и России, в соответствии со сценарием, изложенным в программе денежно-кредитной политики ЦБ Армении, наблюдаются тенденции восстановления экономической активности и спроса, в то время как в еврозоне фиксируются более медленные, чем ожидалось, темпы, обусловленные ограничениями, применяемыми в условиях распространения пандемии. В то же время, под влиянием ожиданий восстановления мирового спроса и ряда факторов предложения на международных рынках сырьевых и продовольственных товаров продолжают проявляться инфляционные тенденции, что выражается также в формировании инфляционной среды в странах-партнерах выше ожидаемой. В подобной ситуации совет ЦБ считает, что на экономику Армении продолжает воздействовать, в основном, инфляционное влияние.
В четвертом квартале, в случае большей неопределенности, связанной с установлением военного положения в Армении, распространением эпидемии COVID-19 и перспективами экономического роста, была зафиксирована экономическая активность ниже ожидаемого. Экономический спад произошел в основном из-за спада в секторе услуг, который также выразил слабый спрос. Прогнозируется, что ожидаемое замедление роста кредитования экономики окажет дополнительное негативное влияние на внутренний спрос. В то же время, параллельно с этими событиями, в последние месяцы произошли некоторые улучшения в оценке добавочной стоимости за риск на международных финансовых рынках. Тем не менее, Совет придерживается мнения, что в нынешней ситуации возможно проведение структурных реформ, которые способствуют росту потенциального уровня экономики, включая принятие соответствующей стратегии расходов для налогово-бюджетной политики.
Несмотря на слабый спрос и инфляцию, в основном за счет динамики предложения, наблюдается некоторое ускорение инфляционных ожиданий, в результате чего Совет ЦБ считает целесообразным повышение ставки рефинансирования. Совет ЦБ также будет последовательно предпринимать соответствующие действия для нейтрализации любого риска дефляции инфляционных ожиданий. В таких условиях инфляция в горизонте прогноза будет около целевых 4%.
Правление Центрального банка считает, что риски отклонения инфляции от прогнозируемого среднесрочного направления в условиях высокой неопределенности экономических перспектив сбалансированы, и в случае их экспорта готовы отреагировать соответствующим образом, обеспечивая реализацию цель стабильности цен.