Վազգեն Մանուկյանը հանդիպում է մի խումբ մտավորականների ու մշակութային գործիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանական և արտախորհրդարանական կուսակցություններից կազմված շարժման` վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը հանդիպում է մի խումբ մտավորականների ու մշակութային գործիչների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հանդիպման ընթացքում Մանուկյանը մտավորականներին կներկայացնի իր քայլերն ու մտքերը ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Վերջին օրերի ընթացքում ընդդիմադիր կուսակցությունների վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը հանդիպումներ է ունենում գործող և նախկին քաղաքական գործիչների ու բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ:
«Ճիշտ քաղաքականության դեպքում այս պատերազմը կարող էր լինել ոչ թե հիմա, այլ՝ միգուցե ավելի ուշ: Բանակցությունները մենք տապալեցինք, հակառակորդին գրգռեցինք և մտցրեցինք պատերազմ: Եթե մենք 2.5 տարում մի փոքր շարունակեինք զբաղվել բանակով, ապա պարտություն չէինք ունենա: Եվ վերջում ստորագրվեց մեզ համար ոչ ընդունելի խայտառակ մի համաձայնագիր, որը մենք մերժել չենք կարող, խախտել չենք կարող, չենք կարող ասել, որ չենք ընդունում, որովհետև դրա հետևանքների դեմ պայքարելու մեր ուժերն արդեն սպառված են»,-ասաց Մանուկյանը:
Անդրադառնալով հայտարարության դրական կողմին՝ նշեց, որ այն գոնե կանգնեցրեց երիտասարդների կորուստը: Նրա կարծիքով՝ պատերազմի օրերին ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև Ադրբեջանն էլ էր ցանկանում կանգնեցնել պատերազմը, քանի որ ինքն էլ չէր կարող երկար շարունակել: Ըստ Մանուկյանի՝ երկրի ղեկավարը պետք է կարողանար շատ մեծ «քաղաքական առևտուր անել», բանակցությունների միջոցով այս փաստաթուղթն ուրիշ դարձնել:
Խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ընդդիմադիր կուսակցություններ նոյեմբերի 11-ից տարբեր ակցիաներ են իրականացնում` պահանջելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը: Խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ավելի քան 16 կուսակցություններից բաղկացած «Հայրենիքի փրկության շարժում»-ը վարչապետի միասնական թեկնածու է առաջադրել Վազգեն Մանուկյանին: Վազգեն Մանուկյանը նախկինում զբաղեցրել է ՀՀ վարչապետի, Պաշտպանության նախարարի և Հանրային խորհրդի նախագահի պաշտոնները:

Вазген Манукян встретится с группой представителей интеллигенции и деятелей культуры
Вазген Манукян, единый кандидат на пост премьер-министра от “Движения за спасение Отечества”, состоящего из парламентских и внепарламентских партий, встречается с группой представителей интеллигенции и деятелей культуры. Как сообщает Арменпресс, в ходе встречи Манукян представит интеллигенции свои шаги и соображения по поводу ситуации.
Единый кандидат в премьер-министры от оппозиционных сил Вазген Манукян встречался с действующими, бывшими политиками и высокопоставленными чиновниками.
“При ведении правильной политике эта война могла бы произойти не сейчас, а, может быть, позже. Мы сорвали переговоры, спровоцировали врага и были ввязаны в войну. Если бы мы 2,5 года занимались армией, мы бы не проиграли. В итоге подписано позорное соглашение, которое для нас неприемлемо, но которое мы не можем отклонить, мы не можем нарушить его, мы не можем сказать, что не принимаем его, потому что наши силы для борьбы с последствиями уже исчерпаны”, - сказал Манукян.
Касаясь положительной стороны заявления, он отметил, что оно как минимум остановило гибель молодых людей. По его мнению, не только Армения, но и Азербайджан хотели остановить войну, потому что она не могла продолжаться долго. По словам Манукяна, глава государства должен был суметь сделать “политическую сделку” и путем переговоров внести изменения в этот документ.
Парламентские и внепарламентские оппозиционные партии с 11 ноября проводят различные акции, требуя отставки премьер-министра Армении, Никола Пашиняна. “Движение за спасение Отечества”, состоящее из более, чем 16 парламентских и внепарламентских партий, на пост премьер-министра в качестве единого кандидата выдвинуло Вазгена Манукяна. Вазген Манукян ранее занимал должности премьер-министра, министра обороны Армении и председателя Общественного совета.