ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց գյուղատնտեսական նշանակության հողերին առնչվող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նախագիծն Ազգային ժողովում ներկայացրել էր Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը:
«Նախագծի և դրանից բխող կառավարության որոշման ընդունման արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի բացառել գյուղատնտեսական նշանակության հողերի անհիմն փոխադրումն այլ նշանակության հողատեսքերի»,- նշել էր Արման Խոջոյանը:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է գործադրի կողմից որդեգրած քաղաքականությամբ` չմշակվող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի շրջանառության մեջ ընդգրկման, հողօգտագործման արդյունավետության բարձրացման և գյուղատնտեսական շրջանառությունից հողերի անհիմն բացառման նպատակով:

Парламент Армении принял в первом чтении законопроект о землях сельскохозяйственного назначения
Национальное собрание Армении в первом чтении приняло проект закона О внесении изменения в Земельный кодекс Республики Армения. Как передает «Арменпресс», проект представил замминистра экономики Армении Арман Ходжоян.
“В результате принятия проекта и вытекающего из этого решения правительства создается возможность исключения необоснованных перемещений земель сельскохозяйственного назначения на другие назначения”, - представил Арман Ходжоян.
Необходимость принятия проекта обусловлена политикой, проводимой со стороны исполнительной власти, с целью включения в оборот необработанных земель сельскохозяйственного назначения, повышения эффективности землепользования и необоснованного исключения земель из сельскохозяйственного оборота.