Լուկաշենկոն Հայաստանում Բելառուսի դեսպան է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Հայաստանում Բելառուսի նոր դեսպան է նշանակել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Belta գործակալությունը, Հայաստանում Բելառուսի դեսպան է նշանակվել երկրի նախկին գլխավոր դատախազ Ալեքսանդր Կոնյուկը:
Բելառուսի նախագահը նաև դեսպաններ է նշանակել նաև Չինաստանում, Պակիստանում, Ադրբեջանում, Քենիայում:
Նորանշանակ դեսպանների հետ հանդիպման ընթացքում, դիմելով Հայաստանում և Ադրբեջանում Բելառուսի դեսպաններին, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հետ ունեն լավ, մտերիմ, Հայաստանի հետ՝ փայլուն հարաբերություններ:
«Պահպանեք այդ հարաբերություններ և այնպես արեք, որ մեզ ոչնչում չկասկածեն: Դրանք հանրապետություններ են, որոնք ապագայում պետք է խաղաղ ապրեն: Մենք Երևանի և Բաքվի հետ լավ հարաբերություններ ունենք և կունենանք: Սակայն այնպես ստացվեց, որ, ինչ արած, կարելի է ցավակցել: Մարդիկ են զոհվել: Փառք Աստծո, որ գոնե թեժ պատերազմն ավարտվել է»,- ասել է Լուկաշենկոն:
Լուկաշենկոն Ադրբեջանում Բելառուսի դեսպան է նշանակել Բելառուսի պաշտպանության նախկին նախարար և անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Անդրեյ Ռավկովին:

Belarus appoints new ambassador to Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. President of Belarus Alexander Lukashenko has appointed Former Prosecutor General Aleksandr Konyuk to be the new Ambassador to Armenia, BelTA reported.
Lukashenko also appointed new ambassadors to Azerbaijan, China, Pakistan and Kenya.
The President said that Belarus has “excellent relations” with Armenia and “very good, close relations” with Azerbaijan.
“Keep maintaining the relations at this level. These are the two countries that should live peacefully in the future. We have maintained very good relations both with Yerevan and Baku and will continue to do so. We sympathize with what happened there. People died. Thank God that the war is over,” BelTA  quoted President Lukashenko as saying at the meeting with the ambassadors.
Lukashenko appointed Former Defense Minister and State Secretary of the Security Council of Belarus Andrei Ravkov as Ambassador to Azerbaijan.