Պոմպեոն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել ԼՂ հակամարտության շուրջ բանակցել ըստ էության
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցել ըստ էության։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ԱՄՆ պետդեպի կայքը,այս մասին հայտնել է Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսը՝ ամփոփելով Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ Պոմպեոյի առանձին հանդիպումների արդյունքները։
«Պետքարտուղար Պոմպեոն ընդգծել է բռնությանը վերջ տալու և քաղաքացիական անձանց պաշտպանելու անհրաժեշտությունը: Պետքարտուղարը նաև կարևորել է, որ երկու կողմերը սկսեն սուբստանտիվ բանակցություններ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո հակամարտությունը կարգավորելու համար ՝ հիմնվելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման հավասար իրավունքների մասին», - ասել է Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարները հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ են ունեցել պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ:

Pompeo urges Armenia, Azerbaijan to hold substantial negotiations on NK
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. U.S. Secretary of State Mike Pompeo urged Armenia and Azerbaijan to hold substantial negotiations for Nagorno Karabakh conflict settlement, ARMENPRESS reports, citing the official website of the US State Department, spokesperson for the U.S. State Department Morgan Ortagus said, summing up the separate meetings of Mike Pompeo with the Armenian and Azerbaijani FMs.
‘’Secretary of State Michael Pompeo met with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov separately today in Washington, D.C. Secretary Pompeo emphasized the need to end the violence and protect civilians. The Secretary also stressed the importance of the sides entering substantive negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to resolve the conflict based on the Helsinki Final Act principles of the non-use or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples.’’, Morgan Ortagus said.
The Armenian and Azerbaijani FMs held separate meetings with State Secretary Mike Pompeo on October 23.