Ֆրանսիան ԼՂ-ում վիրավորվածներին բժշկական օգնություն կուղարկի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստացել է, որ իր երկիրը բժշկական օգնություն կուղարկի Լեռնային Ղարաբաղում վիրավորվածներին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին DPA-ին հայտնել է Ելիսեյան պալատին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Մանրամասները հայտնի կդառնան մոտակա օրերին:
Գործակալությունը հաղորդում է, որ Մակրոնը հոկտեմբերի 22-ին բանակցություններ է անցկացրել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ՝ Ելիսեյան պալատում: Ֆրանսիայի նախագահը հերթական անգամ ընդգծել է, որ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ տարբերակը բանակցություններն են: Միաժամանակ, նա ավելացրել է, որ երկխոսության վերականգնման համար անհրաժեշտ են «հանգիստ պայմաններ»:
Մինչ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպումը Մակրոնը երկուական հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հետ:

Франция направит раненым в Арцахе медицинскую помощь
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что его страна раненым в Арцахе направит медицинскую помощь. Как передает «Арменпресс», об этом Агентству “DPA” сообщил источник, близкий к Елисейскому дворцу.
Подробности станут известны уже в ближайшие дни.
Агентство сообщает, что Макрон в Елисейском дворце 22 октября провел переговоры с президентом Армении Арменом Саркисяном. Президент Франции в очередной раз подчеркнул, что единственным вариантом выхода из сложившейся ситуации являются переговоры. При этом он добавил, что для восстановления диалога необходимы  “мирные условия”.
До встречи с Арменом Саркисяном Макрон провел по два телефонных разговора с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым.