Արցախի ՄԻՊ-ը միջազգային կառույցներից հստակ գործնական քայլեր է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի կարծիքով` միջազգային կառույցների և կազմակերպությունների հայտարարությունները Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ արդյունք չեն տալիս, հստակ գործողություններ են անհրաժեշտ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Բեգլարյանն ասաց հոկտեմբերի 19-ին «Ազատություն ռադիոկայան»-ի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում:
«Ես հայտարարություններին այլևս չեմ նայում և որպես Արցախի Հանրապետության քաղաքի, և որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան, և որպես շատ-շատ իրավունքներից զրկված բազմաթիվ մարդկանց հարազատ, ընկեր, ազգական: Ես սպասում են գործնական քայլերի: Այդ հայտարարություններն արդյունք չեն տալիս»,- ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Ըստ նրա` միջազգային կառույցները պետք է հստակ գործողություններ իրականացնեն` կազմակերպեն այցելություններ, արձանագրումներ կազմեն, պատժամիջոցներ կիրառեն:
«Այլ ձևեր մտածեք, հանեք ձեր կազմից այն պետություններին, որոնք դիտավորյալ նմանատիպ լայնածավալ հանցագործություններ են կատարում: Կասկածներ ունեք, որ դիտավորյալ չե՞ն կամ հանցագործություններ չե՞ն կատարել, ինքներդ այցելեք և արձանագրեք, ինձ կամ այլ կառույցներին չե՞ք վստահում, միջազգային մեդիաներին չե՞ք վստահում, ուղարկեք փաստահավաք առաքելություններ: Ինչո՞ւ չեք անում»,- ասաց Բեգլարյանը:

Омбудсмен Арцаха ожидает практических шагов от международных структур
По мнению защитникa прав человека Арцаха Артака Бегларяна, заявления международных организаций и структур о ситуации в Нагорном Карабахе не дают никаких результатов и необходимы четкие действия. Как сообщает Арменпресс, Бегларян сказал об этом 19 октября на пресс-конференции радио «Азатутюн» в Facebook.
«Я больше не обращаю внимания на объявления и как омбудсмен Республики Арцах, и как гражданин Республики Арцах, и как родственник, друг и родственник многих людей, лишенных прав. Я ожидаю практических шагов. Эти заявления не дают результатов», - сказал защитник прав человека Арцаха.
По его словам, международные организации должны принимать четкие меры, организовывать визиты, составлять протоколы и применять санкции.
По его словам, международные организации должны принимать четкие меры - организовывать визиты, составлять протоколы и применять санкции.
«Придумайте другие формы, удалите из своих рядов государства, сознательно совершающие столь масштабные преступления. Если вы подозреваете, что эти преступления не были умышленными или что не совершено преступлений, сами приезжайте и фиксируйте, если не доверяете мне или другим структурам, не доверяете международным СМИ, отправляйте миссии по установлению фактов. Почему не делаете?» - сказал Бегларян.