Այս ագրեսիան որևէ կերպ արդարացված չէ. ԱԳ նախարարի տեղակալի հարցազրույցը «Ուկրաինա 24»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը կրակել է ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի բնակելի տարածքների ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը «Ուկրաինա 24» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
-Ի՞նչ արձագանք եք դուք ակնկալում Ուկրաինայից։
-Չեզոք: Ես հասկանում եմ, թե որքան զգայուն են նմանատիպ թեմաները Ուկրաինայի և նրա քաղաքացիների համար, սակայն ցանկանում եմ ընդգծել, որ Ղարաբաղում տեղի ունեցածի հետ ցանկացած զուգահեռներն անտեղի են։ Մի փաստ կներկայացնեմ․ հետխորհրդային տարածաշրջանի միակ ինքնորոշված պետությունը Լեռնային Ղարաբաղն է։ Այն ինքնորոշվել է Խորհրդային Միության գոյության ժամանակահատվածում նույն հիմքով, ինչ Հայաստանը, Ուկրաինան և Ադրբեջանը։
-Հայաստանը հաղորդում է Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտին հարվածներ հասցնելու մասին։ Արդյոք տեղյակ եք, թե ի՞նչ տեսակի զենք են կիրառել և կա՞ն արդյոք կորուստներ։ Եվ ի՞նչ է առկա ենթակառուցվածքների դեպքում։
- Գիտեք, հարցը նրանում չէ, թե ինչ տեսակի զենքից են կրակել, այլ այն, որ կրակել են, և ոչ միայն Ստեփանակերտի ուղղությամբ, այլ ամբողջ բնակելի տարածքների ուղղությամբ, ներառյալ Հայաստանի բնակելի տարածքների ուղղությամբ։ Սրանք փաստեր են։ Իհարկե, երկու կողմից էլ զոհեր կան այդ ագրեսիայի արդյունքում։ Իհարկե Ադրբեջանը կրում է անհամաչափ մեծ կորուստներ, սակայն բոլոր դեպքերում այս ագրեսիան որևէ կերպ արդարացված չէ։ Առավել ևս, որ Ադրբեջանի թիկունքում առկա է Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը, իսկ առաջնագիծ նրանք ուղարկում են ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալներին։
-Դուք ապացույցներ ունե՞ք թուրքական ներգրավվածության։ Եթե այո, ապա ինչպիսի՞։
- Բազմաթիվ ապացույցներ, հենց միայն այն, որ F16 ինքնաթիռը, որը մեք համոզված ենք, խոցել էր հայկական ինքնաթիռը, այն հենց հիմա և ոչ միայն այդ մեկը տեղակայված է Ադրբեջանում և մասնակցում են այս մարտական գործողություններին՝ թուրքական ԱԹՍ-ներ, հարվածային ԱԹՍ-ներ, որոնք կառավարվում են հենց թուրքական կողմից։
-Կցանկանայինք ձեզնից որքանով հնարավոր է շատ տեղեկանալ այլ երկրների դերակատարության մասին։ Մասնավորապես, Իսրայելի դեպքում, ինչո՞ւ հետ կանչվեց դեսպանը։ Ինչպիսի՞ դերակատարություն ունի Իսրայելը։ Ինչպե՞ս եք դուք այն գնահատում։
-Հարցն այն է, որ Իսրայելից դեսպանը ետ է կանչվել խորհրդակցությունների համար։ Դա կապված է նրա հետ, որ մենք գիտակցում ենք, թե ինչ է բիզնեսը, երբ այսօրվա ագրեսորին վաճառում են զենքեր, սակայն երբ այդ զինամթերքը ուղարկվում է մարտական գործողությունների ժամանակ, դա անընդունելի է։ Խոսքը դրա մասին է, դա վերաբերում է ցանկացած պետության, ոչ միայն Իսրայելին, որը մարտական գործողությունների թեժ պահին մեր հակառակորդին զենք է մատակարարում, այն դեպքում, երբ այն իր յուրաքանչյուր հարձակման ժամանակ անընդհատ զենք է կորցնում։ Այսինքն, դա նշանակում է ռազմական գործողությունների ձգձգում, հակառակ ՄԱԿ ԱԽ-ի խորհրդակցությունների ժամանակ արված կոչերին, հակառակ ԵԱՀԿ կողմից հնչած կոչին, և ամենակարևորը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների նախագահները միանշանակ հայտարարեցին ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման մասին։

Эта агрессия не оправдана ничем: интервью замминистра иностранных дел РА телеканалу "Украина 24"
Азербайджан обстрелял населенные  пункты и Арцаха, и Армении. Как  передает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян в интервью телеканалу "Украина 24".
- Какой реакции вы ждете от Украины?
- Нейтральной. Я понимаю, насколько болезненны подобные темы для Украины и ее граждан, но хочу подчеркнуть, что любые параллели с тем, что произошло в Нагорном Карабахе, неуместны. Представлю один факт: единственное самоопределившееся государство на постсоветском пространстве - Нагорный Карабах. Он самоопределился еще в период существования Советского Союза на тех же основаниях, что и Армения, Украина и Азербайджан.
- Армения сообщает об ударах по Степанакерту со стороны Азербайджана. Вы знаете, какое оружие применялось, есть ли потери? И что  известно относительно существующей инфраструктуры?
- Знаете, вопрос не в том, из какого вида оружия  стреляли, а в том, что стреляли, и не только в направлении Степанакерта, но и в направлении всех населенных пунктов, в том числе и населенных пунктов Армении. Это факты. Конечно, в результате этой агрессии жертвы есть с обеих сторон. И конечно, Азербайджан несет непропорционально большие потери, но в любом случае - эта агрессия ничем не оправдана. Тем более, что за Азербайджаном – прямая вовлеченность Турции, и на передовую они отправляют боевиков террористических организаций.
- У вас есть доказательства причастности Турции? Если да, то какие?
- Есть много доказательств, один только факт того, что самолет F-16, в чем мы уверены, сбил армянский самолет. Он сейчас, и не только он один, находится в Азербайджане и  принимает участие в этих военных операциях: турецкие БПЛА, ударные БПЛА,   управляются именно турецкой  стороной.
- Мы хотели бы узнать от вас как можно больше о роли других стран. В частности, в случае с Израилем, почему был отозван посол? Какова роль Израиля? Как вы это  расцениваете?
- Вопрос в том, что посол отозван из Израиля для консультаций. Это связано с тем, что мы понимаем, что такое бизнес сегодня, когда оружие продается агрессору. Но когда эти боеприпасы отправляются во время боевых действий, это неприемлемо. Речь идет именно об этом, и это относится к любому государству, не только к Израилю, который поставляет оружие нашему противнику в самый горячий момент боевых действий, при том что  он  постоянно теряет оружие при каждой своей атаке.
Другими словами, это означает продление боевых действий - вопреки призывам, сделанным в ходе консультаций Совета Безопасности ООН, вопреки призыву ОБСЕ. И  самое  главное – вопреки однозначным призывам президентов стран-сопредседателей Минской  группы немедленно прекратить военные действия.