Ադրբեջանի զինված ուժերը ձախողել են ռազմաքաղաքական ղեկավարության առաջադրանքի կատարումը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Վարչապետի խոսքով՝ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի այնտեղ, որտեղ սկսվել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է համապատասխան մթնոլորտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց ռուսական Россия 1 հեռուստաալիքի եթերում «60 րոպե» հաղորդման շրջանակներում:
«Մենք պատկերացնում ենք, որ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի այնտեղ, որտեղ սկսվել է, դա Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Ինչ վերաբերվում է կոնկրետ բանակցություններին, բանակցությունների համար անհրաժեշտ է համապատասխան մթնոլորտ: Շատ բարդ է խոսել բանակցությունների մասին, հատկապես դրանց բովանդակության մասին, երբ կոնկրետ ռազմական գործողություններ են ընթանում: Առաջին հերթին անհրաժեշտ է դադարեցնել բռնությունը: Ադրբեջանը պետք է ընդունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի: Այս պատերազմը զրոյից չի սկսվել: Երկար ժամանակ Ադրբեջանի կառավարությունը ատելության քարոզ է իրականացնում հայերի դեմ և երկար ժամանակ սպառնում է, որ ի հակառակ միջազգային կոչերին՝ պատրաստվում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով»,- ասաց վարչապետը:
Նա հույս հայտնեց, որ գոնե այս այն իրավիճակը, որ հիմա կա, Ադրբեջանին կհամոզեն, որ կոնֆլիկտը ռազմական լուծում չունի, որովհետև Ադրբեջանի զինված ուժերը ձախողել են իրենց ռազմաքաղաքական ղեկավարության առաջադրանքի կատարումը և չեն կարողացել ոչ մի հաջողության հասնել ռազմաճակատում: Այսինքն, նրանք չեն կարողացել լուծել իրենց խնդիրը: Եվ ես հույս ունեմ, որ սա կհամոզի Ադրբեջանին, որ կոնֆլիկտը ռազմական լուծում չունի: Կա միայն խաղաղ և բանակցային գործընթաց կոնֆլիկտի համար, և յուրաքանչյուր որոշում պետք է ընդունելի լինի ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի համար»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն արձանագրեց՝ երբ դարձել է վարչապետ, առաջարկել և շարունակում է առաջարկել հստակ բանաձև կոնֆլիկտը լուծելու համար՝ յուրաքանչյուր որոշում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: «Այդ որոշումը պետք է հավասարապես ընդունելի լինի բոլորի համար: Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահը ցանկանում է հասնել այնպիսի լուծման, որը ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի համար: Դա հնարավոր չէ, հարկավոր է փոխզիջում, իսկ փոխզիջման համար պետք է մթնոլորտ, դրա համար Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ: Ադրբեջանի ագրեսիան եղել է նախօրոք պլանավորած օպերացիա, և որևէ կասկած չկա, որ այդ օպերացիան պլանավորվել է թուրքական զինված ուժերի հետ զորավարժությունների ընթացքում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

ВС Азербайджана провалили выполнение боевых задач своего руководства: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подчеркивает, что у нагорно-карабахского конфликта нет военного решения. По словам премьер-министра, переговорный процесс должен продолжиться там, где он был начат, под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, но для этого нужна соответствующая атмосфера. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в передаче «60 минут» телеканала Россия-1.
«Мы считаем, что переговорный процесс должен продолжаться там, где он был начат, - это сопредседательство Минской группы. Что касается конкретных переговоров, то для переговоров нужна соответствующая атмосфера. Говорить о переговорах, особенно об их содержании, в условиях конкретных военных действий очень сложно. Прежде всего, необходимо остановить насилие. Азербайджан должен признать, что у нагорно-карабахского конфликта нет военного решения. Эта война началась не на пустом месте. В течение долгого времени правительство Азербайджана пропагандировало ненависть к армянам. Долгое время оно угрожало разрешить нагорно-карабахский конфликт военными средствами, несмотря на международные призывы», - сказал премьер.
Он выразил надежду, что по крайней мере нынешняя ситуация убедит Азербайджан в том, что у конфликта нет военного решения, потому что вооруженные силы Азербайджана не выполнили задачу своего военно-политического руководства, не смогли добиться каких-либо успехов на военном фронте. То есть решить свою проблему они не смогли. И я надеюсь, что это убедит Азербайджан в том, что у конфликта нет военного решения. «Существует только мирный переговорный процесс, каждое решение должно быть приемлемым не только для Азербайджана, но также для Армении и Нагорного Карабаха», - добавил Никол Пашинян.
Пашинян заявил, что став премьер-министром, он предложил и продолжает предлагать чёткую формулировку для урегулирования конфликта: каждое решение должно быть приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. «Это решение должно быть одинаково приемлемым для всех. К сожалению, президент Азербайджана хочет найти решение, которое будет приемлемо только для Азербайджана. Это невозможно, нужен компромисс, нужна атмосфера компромисса, поэтому Азербайджан должен немедленно прекратить агрессию против Армении и Арцаха. Агрессия Азербайджана была заранее спланированной операцией, потому что нет сомнений в том, что эта операция была спланирована во время военных учений с участием турецких вооруженных сил», - заключил Пашинян.