Ադրբեջանի զինված ուժերը ձախողել են ռազմաքաղաքական ղեկավարության առաջադրանքի կատարումը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Վարչապետի խոսքով՝ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի այնտեղ, որտեղ սկսվել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է համապատասխան մթնոլորտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց ռուսական Россия 1 հեռուստաալիքի եթերում «60 րոպե» հաղորդման շրջանակներում:
«Մենք պատկերացնում ենք, որ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի այնտեղ, որտեղ սկսվել է, դա Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Ինչ վերաբերվում է կոնկրետ բանակցություններին, բանակցությունների համար անհրաժեշտ է համապատասխան մթնոլորտ: Շատ բարդ է խոսել բանակցությունների մասին, հատկապես դրանց բովանդակության մասին, երբ կոնկրետ ռազմական գործողություններ են ընթանում: Առաջին հերթին անհրաժեշտ է դադարեցնել բռնությունը: Ադրբեջանը պետք է ընդունի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի: Այս պատերազմը զրոյից չի սկսվել: Երկար ժամանակ Ադրբեջանի կառավարությունը ատելության քարոզ է իրականացնում հայերի դեմ և երկար ժամանակ սպառնում է, որ ի հակառակ միջազգային կոչերին՝ պատրաստվում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով»,- ասաց վարչապետը:
Նա հույս հայտնեց, որ գոնե այս այն իրավիճակը, որ հիմա կա, Ադրբեջանին կհամոզեն, որ կոնֆլիկտը ռազմական լուծում չունի, որովհետև Ադրբեջանի զինված ուժերը ձախողել են իրենց ռազմաքաղաքական ղեկավարության առաջադրանքի կատարումը և չեն կարողացել ոչ մի հաջողության հասնել ռազմաճակատում: Այսինքն, նրանք չեն կարողացել լուծել իրենց խնդիրը: Եվ ես հույս ունեմ, որ սա կհամոզի Ադրբեջանին, որ կոնֆլիկտը ռազմական լուծում չունի: Կա միայն խաղաղ և բանակցային գործընթաց կոնֆլիկտի համար, և յուրաքանչյուր որոշում պետք է ընդունելի լինի ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի համար»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն արձանագրեց՝ երբ դարձել է վարչապետ, առաջարկել և շարունակում է առաջարկել հստակ բանաձև կոնֆլիկտը լուծելու համար՝ յուրաքանչյուր որոշում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: «Այդ որոշումը պետք է հավասարապես ընդունելի լինի բոլորի համար: Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահը ցանկանում է հասնել այնպիսի լուծման, որը ընդունելի կլինի միայն Ադրբեջանի համար: Դա հնարավոր չէ, հարկավոր է փոխզիջում, իսկ փոխզիջման համար պետք է մթնոլորտ, դրա համար Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ: Ադրբեջանի ագրեսիան եղել է նախօրոք պլանավորած օպերացիա, և որևէ կասկած չկա, որ այդ օպերացիան պլանավորվել է թուրքական զինված ուժերի հետ զորավարժությունների ընթացքում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Azerbaijani armed forces have failed implementation of their tasks– PM Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasizes that Nagorno Karabakh conflict has no military solution. According to the Prime Minister, the negotiation process should continue from where it started, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairs, but appropriate atmosphere is necessary for that, ARMENPRESS reports Pashinyan told Russia-1 TV.
''For us the negotiations should continue from where they started. It's the format of the Minsk Group Co-chairs. As refers to the negotiations, appropriate atmosphere is necessary for it. It's very difficult to talk about negotiations and particularly their content when military operations are underway. First of all it's necessary to stop violence. Azerbaijan should acknowledge that Nagorno Karabakh conflict has no military solution. This was has not started from nothing. For a long period the Azerbaijani government was carrying out anti-Armenian propaganda and for a long time was threatening that against international calls, it plans to solve Nagorno Karabakh issue by force'', the PM said.
He hoped that at least the situation that currently exists will persuade Azerbaijan that the conflict has no military solution, because the Azerbaijani armed forces have failed to implement the task set by the military-political leadership of the country and have been unable to record any success in the front line. ''There is only peaceful and negotiated settlement to the conflict and that any decision must be acceptable not only for Azerbaijan, but also Armenia and Nagorno Karabakh'', Pashinyan said.
He emphasized that when he became Prime Minister, he proposed and continues to offer a clear formula for solving the conflict, each solution should be acceptable for the people of Armenia, Nagorno Karabakh and Azerbaijan. ''That decision should be equally acceptable for all. Unfortunately, the president of Azerbaijan tries to reach a solution that will be acceptable only for Azerbaijan.  It's not possible, mutual concessions are necessary, but for mutual concessions appropriate atmosphere is needed and for that Azerbaijan should immediately stop aggression against Armenia and Artsakh. The Azerbaijani aggression had been pre-planned and there are no doubts that the operation had been planned during the military exercises with the Turkish armed forces'', Pashinyan concluded.