Էրդողանի հայտարարությունը միայն յուղ է լցնում կրակի վրա. ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի Արտաքին հարցերով հանձնաժողովի անդամ Ելենա Պանինան նշել է, որ ԼՂ շփման գծում ընթացող ռազմական գործողությունների վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը միայն յուղ է լցնում առանց այդ էլ թեժ կրակի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին պատգամավորն ասել է ՌԻԱ Նովոստիի հետ զրույցում:
«Էրդողանը ցանկանում է պահպանել իր «ուժային» իմիջը, սակայն նա չի կարող չհասկանալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր պատերազմը ձեռնտու չէ որևէ մեկին, այդ թվում` Թուրքիային: Մի՞թե Էրդողանին քիչ է Սիրիայի փախստականների հոսքը, որի առաջացման մեղավորը շատ դեպքերում հենց նա է»,- ասել է Պանինան:
Պանինայի կարծիքով` նման հայտարարությունները մեծ վտանգ են ներկայացնում: Պատգամավորն ընդգծել է, որ արյունահեղությունը կանխելու փորձերի փոխարեն, նման հայտարարությունները միայն յուղ են լցնում կրակի վրա` կողմերին դրդելով չմտածված գործողությունների:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշել էր, որ պետք է այժմ մեկընդմիշտ լուծել ԼՂ հիմնախնդիրը` ի օգուտ Ադրբեջանի, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին հորդորել էր իրեն խորհուրդներ չտալ:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ հրետակոծություն է սկսել: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջին զոհերը եղել են Մարտունու շրջանում՝ մեկ կին և մեկ երեխա: Հայկական կողմն ունի 58 զոհ և կա շուրջ 200 վիրավոր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։ Հակառակորդը հրետակոծել է նաև դպրոցներ, ներառյալ Ստեփանակերտում։ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք։ Արցախի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված գործողությունների արդյունքում, ճշտված տեղեկություններով, ադրբեջանական կողմն ունի մարդկային մոտ 200 կորուստ: Առայժմ հայտնի տվյալներով՝ ադրբեջանական զինուժն ընդհանուր առմամբ կորցրել է 4 ուղղաթիռ, 27 ԱԹՍ, 36 տանկ և հետևակի մարտական մեքենա, ինչպես նաև 2 ինժեներական զրահամեքենա և 11 զրահատեխնիկա:

Erdoğan’s announcement only adds fuel to fire – Member of Russian State Duma
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENMPRESS. Member of the Foreign Affairs Committee of the State Duma of the Russian Federation Elena Panina says that the announcement made by Turkish president Recep Tayyip Erdoğan over the military operations along the contact line of Artsakh-Nagorno Karabakh only adds fuel to the already hot flame, ARMENPRESS reports Panina said in an interview with Ria Novosti.
‘’Erdoğan is trying to preserve his image of a ‘’strongman’’, but he has to understand that the new war between Armenia and Azerbaijan is not in the interests of any side, including Turkey’s. Isn’t the refugee flow to Turkey from Syria not enough for Erdoğan?’’, she said, adding that in many cases Turkey is responsible for the flow of refugees.
According to Panina, similar announcements pose great danger. She noted that instead of trying to stop the bloodshed, such announcements only add fuel to the fire.
Earlier Turkish president Erdoğan’s had announced that it’s time to put an end to Nagorno Karabakh issue in favor of Azerbaijan, urging the OSCE Minsk Group Co-chair countries not to give him any advice.
According to the military, Azerbaijan has lost more than 200 servicemen, 27 UAVs, 4 helicopters, 46 tanks and armored personnel carriers and other armored equipment. Armenia also has captured 11 armored vehicles with full ammunition from Azerbaijani troops.