Հայ դատի հանձնախումբը ավստրալացի գործիչների ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի ագրեսիայի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբն Ավստրալիայում նշանակալի քաղաքական գործիչների, լրատվամիջոցների ուշադրությունն է հրավիրել և հրավիրում Ադրբեջանի հերթական սադրանքի, ագրեսիայի վրա, տեղեկացրել, որ այս անգամ խառն է նաև Թուրքիայի «մատը»՝ Ավստրալիայում խեղդելով ադրբեջանական հակաքարոզչությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց ՀՅԴ Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի ատենապետ Հայկ Կայսերյանը:
«Պաշտպանության նախարարությունից լուրը ստանալուց անմիջապես հետ մենք սկսեցինք մեր պահանջատիրական, ջատագովական աշխատանքները քաղաքական միջավայրում, պատրաստեցինք տեղեկատվական բնույթի գրություններ, հեռախոսով խոսեցինք Ավստրալիայի տարբեր քաղաքական գործիչների հետ, իրենց տեղեկացրինք, որ Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, բայց այս անգամ կարծես ավելի մեծ մասշտաբով, հարձակում է գործել Արցախի հայկական հողերի վրա, և Արցախի խաղաղ բնակչությունն է իր թիրախը: Այս հարձակումը հակասում է Ժնևյան կոնվենցիային, որովհետև հարձակում է գործում խաղաղ ժողովրդի: Եվ իրենցից պահանջեցինք, որ շարունակեն մեր տեղեկություններին հետևել, որպեսզի երբ ավելի հստականա ներկա իրավիճակը, կարողանան արձագանքել»,-ասաց Կայսերյանն ու հավելեց, որ այդ գործիչները պատրաստ են արձագանքելու՝ իրենց քաղաքական տարբեր բեմերից:
Ավստրալիայում գործում է Ավստրալիա-Հայաստան բարեկամական խումբը, որն ունի 40-ից ավելի անդամներ Ավստրալիայի խորհրդարանում: «Նահանգային մակարդակով ունենք մոտավորապես խորհրդարանի 45 անդամներ, որոնք Հայաստանին օժանդակող բարեկամական խմբում են: Ավստրալիայում նաև ունենք 60 հոգանոց Արցախի ավստրալացի բարեկամների խումբ, որը կազմված է քաղաքական գործիչներից, մամուլի ներկայացուցիչներից, ակադեմիկոսներից, շատ ուրիշ հանրաճանաչ ավստրալացիներից»,-ասաց Կայսերյանն ու հավելեց, որ այդ բոլորին՝ ներառյալ նախարարների, ընդդիմադիր գործիչների, խորհրդարանականների, սենատորների և այլն, տեղեկացրել են իրավիճակի մասին:
Հայ դատի հանձնախումբը ակտիվ աշխատանքներ է տարել նաև ավստրալական մամուլի, Ավստրալիայում գործող միջազգային լրատվամիջոցների հետ՝ տեղեկացնելով, որ այս անգամ ոչ միայն Ադրբեջանն է հարձակվել հայկական հողերի վրա, այլ նաև խառն է Թուրքիայի «մատը»: Կայսերյանը նկատեց, որ լրատվամիջոցները, նաև քաղաքական դեմքերը Ադրբեջանի դեսպանատնից տարբեր տեսակի տեղեկություններ կստանան, և ուրեմն կարևոր է, որ Հայ դատի հանձնախմբի, հայկական համայնքի կողմից այս տեղեկություններն արագ ձևով տեղ հասնեն:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանի հարձակման դեպքում շատ կարևոր է միջազգային մամուլին հասցնել, որ կա շատ հստակ թիրախ, և այդ թիրախն է հայ ժողովուրդը, իսկ հանցագործը՝ Ադրբեջանը: Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպում է ունենալու նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ տեղեկացնելու, որ պետք է պատրաստ լինեն լուրջ աշխատանք տանել, որպեսզի Ադրբեջանի հակաքարոզչությունը կասեցնեն:
Արցախիհետշփմանգծիողջերկայնքովսեպտեմբերի27-իվաղառավոտյանԱդրբեջաննակտիվհրետակոծությունէսկսել:Հրետակոծվումեննաևխաղաղբնակավայրերը,այդթվումմայրաքաղաքՍտեփանակերտը:Ադրբեջանականզինուժըկորցրելէ2ուղղաթիռ, 14ԱԹՍ,ունիզրահատեխնիկայիկորուստներ:ԱդրբեջանիհարձակմանհետևանքովՄարտունուշրջանումմեկկինևմեկերեխաենզոհվել: Քաղաքացիական անձանց շրջանում կան տասնյակ վիրավորներ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով։

Комитет “Ай Дата” призвал австралийских деятелей обратиться к агрессии Азербайджана
Австралийский комитет “Ай Дата” обратил внимание видных политиков и СМИ Австралии к очередной провокации и агрессии Азербайджана, сообщив, что на этот раз в этом замешана и Турция, которая в Австралии задушила антиазербайджанскую пропаганду. Об этом «Арменпресс» сообщил председатель Австралийской комиссии “Ай-Дат АРФД”Айк Кайсерян.
“Сразу же после получения информации из Министерства обороны мы начали вести наши работы в политической среде. Подготовили записи информационного характера, вели по телефону разговоры с разными политическими деятелями Австралии, сообщили им, что Азербайджан, как и всегда, но на этот раз, кажется, в большем масштабе, совершил нападение на армянские земли Арцаха, и его мишенью является мирное население Арцаха. Мы потребовали от них продолжать следить за нашими сообщениями. И при прояснении ситуации, отреагировать должным образом”, - сказал Кайсерян и добавил, что эти деятели готовы откликнуться на события с разных политических сцен.
“В Австралии действует Группа дружбы Австралия-Армения, насчитывающая более 40 членов Парламента Австралии. В Австралии также есть Группа  друзей Артцаха, состоящая из 60 человек, в ней политические деятели, представители прессы, ученые и  многих других известных австралийцев”, - сказал Кайсерян и добавил, что обо всей ситуации, уже сообщили многим лицам, включая министров, оппозиционных деятелей, парламентариев, сенаторов и др.
Комитет “Ай Дата” провел активную работу также и с австралийской прессой, с действующими в Австралии международными СМИ, сообщив, что на этот раз в  нападении Азербайджана на армянские земли замешана и Турция”. Кайсерян отметил, что СМИ, а также политические лица будут получать от посольства Азербайджана различные сведения, и, следовательно, важно, чтобы комитет “Ай Дата” и армянская община быстрее доносили информацию.
Он подчеркнул, что в случае нападения Азербайджана очень важно донести до международной прессы, что есть очень четкая мишень, и этой мишенью является армянский народ, а преступником является Азербайджан. Австралийский комитет “Ай Дата” 27 сентября встретится также и с представителями армянской общины, чтобы сообщить, что они должны быть готовы к серьезной работе, чтобы остановить антипропаганду Азербайджана.