Ռուսաստանի դաշնակիցների շարքում ՀՀ-ն արժանացել է շատ բարձր գնահատականի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական վերլուծական կենտրոններից մեկը հրապարակել է «Ռուսաստանի դաշնակիցներ» թեմայով գնահատական, որտեղ գնահատում է ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում գործընկերների դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Կառավարության նիստում Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ դաշնակցային հարաբերությունների կոնտեքստում այդտեղ Հայաստանին տրված է շատ բարձր մակարդակ:
Իր հերթին Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգին: «Առաջիկայում ԱՄՆ-ի հետ ունենալու ենք ռազմավարական երկխոսության երկրորդ փուլը: «Հույս ունենք, որ այն կորոնավիրուսի պատճառով որևէ սահմանափակում չի ունենա: Կարևոր է ընդգծել, որ մենք մեր գործընկերների հետ գուցե ոչ սովորական, բայց շատ արդյունավետ հարաբերություններ ենք զարգացնում և դա շարունակելու ենք: ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, Ռուսաստանը մեզ համար շատ կարևոր գործընկերներ են:
Առաջիկայում սպասվում է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստ Երեւանում: Նաև Իրանի հետ շատ ինտենսիվ հարաբերություններ ունենք: Վրաստանի հետ մեր հարաբերություններն ավանդաբար ջերմ են: Մենք հետևողականորեն արտաքին քաղաքականության մասին մեր պատկերացումները, որտեղ, իհարկե, կան որոշակի նյուանսներ, որոնք գուցե թե սովորական չեն, շարունակելու ենք մեր քաղաքական ուղեգիծը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Վարչապետը:

Армения удостоилась очень высокой оценки среди союзников России
Один из российских аналитических центров опубликовал рейтинг союзников России, в котором оценивает союзнические отношения партнеров России в рамках ОДКБ. Как передает «Арменпресс», на заседании правительства секретарь Совета безопасности Армен Григорян отметил, что в контексте союзнических отношений Армении дана очень высокая оценка.
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся внешнеполитической повестки дня Армении. “Скоро у нас будет второй этап стратегического диалога с США. Мы надеемся, что коронавирус не помешает этому. Можно сказать, что у нас развиваются необычные, но очень эффективные отношения с нашими партнерами, и мы продолжим их развивать. США, Европейский Союз, Россия для нас очень важные партнеры.
В ближайшее время в Ереване ожидается заседание Межправительственного совета ЕАЭС. У нас также очень интенсивные отношения с Ираном. Наши отношения с Грузией традиционно теплые. Мы продолжим наш политический курс”, - сказал он.