Սեպտեմբերի 14-ից մեկնարկելու է Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության երկրորդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հերթական՝ երկրորդ նիստը, որն ամփոփելու է նախորդ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքն ու ուրվագծելու է համագործակցության համար նոր առաջնահերթությունները, մեկնարկելու է սեպտեմբերի 14-ից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից:
Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված` նիստն անց է կացվելու հեռավար ձևաչափով՝ ՀՀ և ԱՄՆ ոլորտային ավագ պաշտոնյաների մասնակցությամբ մի շարք հանդիպումների անցկացմամբ:
Տեղեկանք: Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսությունը մեկնարկել է 2019թ. մայիսին՝ Երևանում անցկացված անդրանիկ նիստի ընթացքում: Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ընթացքում քննարկվել են բարեփոխումների և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների խթանման շուրջ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգությանը, իրավապահ ոլորտում համագործակցությանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին հատկացվող աջակցությանը` միտված ՀՀ-ում բարեփոխումներին աջակցելուն: Ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստի ընթացքում կողմերը կարևորել են նաև երկկողմ տնտեսական, գիտական ու մշակութային կապերի խթանումը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացումը:

14 сентября начинается второе заседание Армяно-американского стратегического диалога
14 сентября начинается очередное, второе заседание Армяно-американского стратегического диалога, которое обобщит ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе предыдущего заседания, и наметит новые приоритеты для сотрудничества. Об этом «Арменпресс» сообщили в посольстве Армении в США.
В связи с пандемией COVID-19 заседание пройдет в дистанционном формате, при участии должностных лиц соответствующих сфер Республики Армения и США.
Справка: Начало Армяно-американского стратегического диалога было положено в 2019 году,  на первом заседании, состоявшимся в мае в Ереване. В ходе заседания Армяно-американского стратегического диалога были обсуждены вопросы сотрудничества, касающиеся реформ и стимулирования общих демократических ценностей. Стороны коснулись глобальной и региональной безопасности, сотрудничества в правоохранительной сфере, а также содействия США Армении, направленного на содействие реформам в Армении. На заседании также была отмечена важность стимулирования двусторонних экономических, научных и культурных связей и активизации контактов между людьми.