Բանկային համակարգին սպառնացող աղմկահարույց գործը վճռաբեկ դատարանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ««Բ.Մ.Լ. Արզնի» ՍՊԸ-ն և նույն ՍՊԸ-ի սնանկության կառավարիչն ընդդեմ «Անելիք Բանկի» (այժմ՝ IDBank)» գործը, որով ընկերությունը Բանկից պահանջում է 22 մլն ԱՄՆ դոլար տուգանք վճարել, վճռաբեկ դատարանում է։  Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկցրեցին IDBank-ից:
Ընթացիկ տարվա մարտի 12-ին Վերաքննիչ դատարանը բավարարեց IDBank-ի բողոքը՝ բեկանելով  առաջին ատյանի դատարանի՝ Բանկից 22 մլն ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու  վճիռը։ Նշված տուգանքը սահմանվել էր 2015 թ․-ին Բանկի և «Բ․Մ․Լ․ Արզնի» ընկերության միջև կնքված համաձայնագրով, որն էլ, ի դեպ, մեկ այլ գործով սնանկության դատարանի կողմից որակվել է առոչինչ և որպես հետևանք ճանաչվել իրավական ուժ չունեցող։
Ներկայում Բանկից 22 մլն ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու  գործով վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք են բերել ինչպես «Բ․Մ․Լ․ Արզնի» ընկերությունը՝ պահանջելով բեկանել վերաքննիչի վճիռը, այնպես էլ IDBank-ը՝ պահանջելով վերանայել վերաքննիչ դատարանի կողմից բերված հիմնավորումները։
«Դա չի նշանակում, որ մենք դժգոհ ենք վերաքննիչ դատարանի վճռից․ այնուամենայնիվ մեր  կարծիքով առկա են բոլոր հիմքերը վճռաբեկ դատարանի կողմից վերաքննիչի մատնանշած հիմնավորումները վերանայելու համար։ Այս ամսվա ընթացքում պարզ կլինի՝ արդյոք Վճռաբեկ դատարանը վարույթ կընդունի այս բողոքները, բայց ուզում եմ ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ մենք գործ ունենք մի մարդու հետ, ով հայտնի է ոչ բարեխիղճ գործելաոճով և տպավորություն է, որ ծրագրված հարձակում է իրականացնում բանկային համակարգի վրա՝ ակնհայտ մեքենայությունների միջոցով գումար կորզելու փորձեր կատարելով։ Հանցագործության մասին հաղորդումով, ի դեպ, Բանկի բաժնետերը դիմել է ԱԱԾ։ Հիշեցնեմ նաև, որ այն համաձայնագիրը, որով Գ․Աֆանդյանը՝ «Բ․Մ․Լ․ Արզնի» ընկերության իրական շահառուն, փորձում է Բանկից ստանալ 22 մլն դոլար չլսված տուգանքը, առաջին ատյանի դատարանի կողմից առոչինչ է որակվել», - ասել է Բանկի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը և հույս հայտնել, որ դատարանն այս անգամ ևս կգործի օրենքի և ողջամտության սահմաններում։
«Բ․Մ․Լ․ Արզնի» ընկերության նախկին սեփականատիրոջ՝ Գևորգ Աֆանդյանի եղբորորդին վերջերս նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ։ Բանկում չեն մեկնաբանել այս նշանակումը, սակայն հույս են հայտնել, որ դա որևէ կերպ չի անդրադառնա արդարադատության իրականացման վրա:

Скандальное дело, угрожающее банковской системе, находится в кассационном суде
Дело «ООО «Б.М.Л. Арзни» и управляющего банкротством того же ООО против Банка «Анелик», (в настоящем - IDBank)», по которому компания требует от Банка уплату штрафа в размере 22 миллионов долларов США, находится в кассационном суде.
Напомним, что 12-го марта этого года апелляционной суд удовлетворил иск IDBank-а, отменив приговор суда первой инстанции о взыскании 22 миллионов долларов с Банка. Отмеченный штраф был установлен соглашением, подписанным в 2015 году между Банком и компанией «Б.М.Л. Арзни», которое, кстати, по иному делу судом по делам о банкротстве было объявлено недействительным, а в результате - не имеющим юридическую силу.
В настоящее время апелляцию против приговора аппеляционного суда по делу о взыскании с Банка 22 миллионов долларов США подала не только компания «Б.М.Л. Арзни», требуя отменить приговор апелляционного суда, но и IDBank, требуя пересмотреть обоснования, выдвинутые апелляционным судом.
«Это не значит, что мы недовольны приговором апелляционного суда, тем не менее, мы считаем, что есть все основания для пересмотрения кассационным судом обоснований, указанных апелляционным судом. В течение этого месяца станет ясно, примет кассационный суд жалобы или нет, но хочу напомнить еще раз, что мы имеем дело с человеком, известным своей недобросовестностью: создается впечатление, что он осуществляет спланированную атаку на банковскую систему, пытаясь вымогать деньги путем явного мошенничества. Акционер Банка, кстати, обратился в СНБ с сообщением о преступлении. Напомню также, что соглашение, по которому Г. Афандян, фактический бенефициар компании «Б.М.Л. Арзни», пытается получить от Банка неслыханный штраф - 22 миллиона долларов США - был признан недействительным судом первой инстанции», - сказал председатель Правления Банка Мгер Абраамян и выразил надежду, что суд и на этот раз будет действовать в пределах разумного и в рамках закона.
Напомним, что племянник бывшего владельца компании «Б.М.Л. Арзни» Геворга Афандяна недавно был назначен заместителем Генерального прокурора РА. В Банке не прокомментировали это назначение, но выразили надежду, что это никоим образом не повлияет на осуществление правосудия.