Մեքսիկայի խորհրդարանի հանձնաժողովը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կոչ է հղել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատիԱրտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանագոտում լարվածության կտրուկ աճի կապակցությամբ ընդունել է հայտարարություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունն իր ստեղծման օրվանից, արդեն 75 տարի, կոչ է ուղղել անդամ պետություններին հակասությունների լուծումը գտնելու խաղաղ միջոցներով, միջազգային իրավունքի հիման վրա։
«ՄԱԿ-ն իր կանոնադրությամբ` որպես իր ամենակարևոր սկզբունքներից մեկը, հաստատեց «խաղաղության պահպանումը և միջազգային անվտանգությունը»։
Հայաստանը և Ադրբեջանը 20-րդ դարի վերջից գտնվում են հակամարտության մեջ, ինչը հանգեցրել է լրջագույն ճգնաժամի և խլել է բազմաթիվ մարդկային կյանքեր։
2020 թվականի փետրվարին, Մյունխենում Անվտանգության 56-րդ համաժողովին կողմերի միջև հաշտեցման նոր փորձ արվեց։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փաստարկներ փոխանակեցին հակամարտության հնարավոր լուծման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ հուլիսի 12-ից սկիզբ առած հարձակումների պատճառով վերսկսվեց երկու պետությունների միջև դիմակայությունը։
«Ներկայումս միջազգային հանրությունը գտնվում է առավել խոցելի դրության մեջ, պայմանավորված COVID-19 համավարակով, որը սանիտարական, տնտեսական և սոցիալական վնասներ է հասցնում աշխարհի բոլոր հատվածներում։ Այդ իրավիճակով պայմանավորված, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը 2020 թվականի հուլիսի 1-ին ընդունեց 2532 բանաձևը, որում «կոչ է անում զինված հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերին անհապաղ դադարեցնել թշնամական գործողությունները, ճանաչելով, որ հակամարտության իրավիճակներում ստեղծված բռնության և անկայունության պայմանները կարող են ծանրացնել համավարակը, և հակառակը, համավարակը կարող է ծանրացնել հակամարտության բացասական հումանիտար հետևանքները»։
Այդ պատճառով, 64-րդ գումարման Օրենսդիր մարմնի Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հստակ կոչ է հղում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինված հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության վերը նշված բանաձևի հիման վրա առաջնությունը տալով բնակչության բարեկեցությանը և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Комитет Парламента Мексики призвал к мирному урегулированию карабахского конфликта
Комитет по иностранным делам Палаты депутатов Мексики выступил с заявлением об эскалации напряженности на армяно-азербайджанской границе. Как сообщает Арменпресс, в заявлении отмечается, что Организация объединенных наций со дня своего создания, уже 75 лет, призывает государства-члены находить пути решений противоречий мирными средствами, на основе международного права.
“ООН своим уставом, как одним из самых важных принципов, утвердила принцип “Сохранения мира и международной безопасности”.
Армения и Азербайджан с конца 20-го века находятся в конфликте, что привело к серьезному кризису и унесло множество человеческих жизней.
В феврале 2020 года на 56-й Мюнхенской конференции по безопасности была сделана новая попытка примирения между сторонами. Президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян обменялись аргументами в пользу возможного решения конфликта”, - говорится в заявлении.
Отмечается, что из-за начавшихся с 12 июля нападений возобновилось противостояние между двумя государствами.
“В настоящее время международное сообщество находится в наиболее уязвимом положении, обусловленном пандемией COVID-19, которая наносит здравоохранительный, экономический и социальный ущерб всем странам мира. В связи с этой ситуацией Совет безопасности ООН 1 июля 2020 года принял резолюцию 2532, в которой “призывает стороны, вовлеченные в вооруженный конфликт, немедленно прекратить враждебные действия, признав, что условия насилия и нестабильности, возникшие в конфликтных ситуациях, могут усугубить эпидемию, и наоборот, пандемия может усугубить негативные гуманитарные последствия конфликта”.
Поэтому комитет по иностранным делам Палаты депутатов законодательного органа 64-го созыва Мексики направляет четкий призыв к мирному урегулированию вооруженного конфликта между Арменией и Азербайджаном, отдавая приоритет благосостоянию населения и защите прав человека на основе вышеуказанной резолюции Организации объединенных наций”, - говорится в заявлении.