Պատերազմը երբեք այլընտրանք չէ. Ուրուգվայի պատգամավորն անդրադարձել է Ադրբեջանի սադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Պեդրո Խիսդոնյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի սադրանքի հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված լարվածությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա այս մասին գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Հայաստանի սահմանին ադրբեջանական ուժերի հարձակման առնչությամբ` խաղաղության և արցախյան հակամարտության լուծման հարցում միջազգային հանձնառությունների հարգման կոչ ենք անում: Պատերազմը երբեք այլընտրանք չէ: Խաղաղություն և երկխոսություն»,-գրել է Խիսդոնյանը:
Հուլիսի 16-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից վերսկսվել էին Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ հակառակորդի հրետակոծությունները։ Հիմնական թիրախ են եղել Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Չինարի, Մովսես, Տավուշ գյուղերը և Բերդ քաղաքը։ Ադրբեջանի մարտական անօդաչուի հարվածից հուլիսի 16-ին վիրավորվել է Չինարի գյուղի մի բնակիչ:

Война никогда не может быть альтернативой: депутат Уругвая о провокациях Азербайджана
Депутат Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Педро Хисдонян коснулся напряженности на армяно-азербайджанской границе, сложившейся в результате провокации Вооруженных сил Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
“В связи с нападением азербайджанских сил, совершенным на границе Армении, мы призываем уважать международные обязательства по вопросу урегулирования карабахского конфликта. Война никогда не может быть альтернативой. Мир и диалог”, - написал Хисдонян.
Ранним утром 16 июля Азербайджан возобновил обстрел приграничных сел Тавушской области Армении. Основными мишенями были села Айгепар, Неркин Кармирахпюр, Чинари, Мовсес, Тавуш и город Берд. 16 июля в результате удара с боевого беспилотника Азербайджана ранение получил житель села Чинари.