Լրագրողների Համահայկական Համաժողովի տարածաշրջանային խորհրդակցությունները կանցկացվեն առցանց
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լրագրողների Համահայկական Համաժողովի համակարգող խորհուրդը որոշում է ընդունել նոր կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում տարածաշրջանային խորհրդակցությունները առցանց ձևաչափով անցկացնելու մասին։ Այս մասին «Արմենպրեսին» տեղեկացրեցին համակարգող խորհրդից։
«Լրագրողների Համահայկական Համաժողովները Համակարգող Խորհուրդը հիմնվելով  29 Փետրվարի – 1 Մարտ Անթիլիասում կայացած իր նիստին որոշումներուն վրա, ծրագրում է կազմակերպել տարածաշրջանային առցանց խորհրդակցություններ։ Առաջին հերթին նկատի են առնված Մերձավոր Արևելքի (Լիբանան, Սիրիա, Իրան, Քուվեյթ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Եգիպտոս) գործող հայկական լրատուամիջոցների խմբագիրները»,- նշվում է հայտարարությունում։
Առցանց տարածաշրջանային առաջին ժողովը  տեղի կունենա 2020թ․ հունիսի 30-ին՝ Երևանի ժամանակով 19։00-ին, Բեյութի ժամանակով՝ 18:00-ին։
Տարածաշրջանային համաժողովի խորագիրն է «Հայկական Լրատվամիջոցը Ներկա Պայմաններում. Դժվարություններ և Դիմագրավման Միջոցներ»։
Համակարգող խորհուրդը մասնակցել ցանկացնողներին խնդրում է կապվել panarmenian.media@gmail.com էլեկտրոնային հասցեին։
Անթիլիասում փետրվար 29-ից մարտի 1-ը կայացած Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նիստում հստակեցվել են ֆորումի առաջիկա աշխատանքների ընդհանուր ուղղությունները։ Համակարգող խորհրդի քննարկումների օրակարգում ներառված էին Անթիլիասում անցյալ տարի տեղի ունեցած լրագրողների համահայկական համաժողովի արդյունքները, համաժողովի ընթացքում հնչած առաջարկները, ինչպես նաև համահայկական լրատվական գործակցության զարգացմանն ուղղված գործնական մեթոդները:
Համակարգող խորհրդի կազմում են Արամ Անանյանը՝ «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն, Սաթիկ Սեյրանյանը՝ «168 ժամ» թերթի գլխավոր խմբագիր եւ Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, Տիգրան Հարությունյանը՝ «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալությյան հիմնադիր եւ տնօրեն, Լրատվամիջոցների համահայկական ընկերակցության նախագահ, Միքայել Հաճեանը՝ լրագրող, հրապարակախոս, հրապարակագիր, քաղաքական վերլուծաբան, Շահան Գանտահարյանը՝ «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, Սեւակ Հակոբյանը՝ «Զարթօնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր:

Региональные консультации Всеармянской конференции журналистов пройдут в режиме онлайн
Координационный совет Всеармянского форума журналистов принял решение в условиях нового коронавируса провести региональные консультации в режиме онлайн.
Об этом Арменпресс сообщилив координационном совете.
«Координационный совет Всеармянских конференций журналистов на основе решений своего заседания, проведенного в Антилиасе с 29 февраля по 1 марта, планирует организовать региональные онлайн-консультации.
Прежде всего, речь идет о редакторах армянских СМИ, действующих на Ближнем Востоке (Ливан, Сирия, Иран, Кувейт, Объединенные Арабские Эмираты, Египет)», - говорится в заявлении.
Первая онлайн региональная встреча состоится в 19:00 по ереванскому времени  (в 18:00 часов  по бейрутскому времени) 30 июня 2020 года.
Девиз региональной конференции - «Армянские СМИ в современных условиях. Трудности и Способы преодоления».
Желающим принять участие  рекомендуем обратиться в Координационный совет по адресу panarmenian.media@gmail.com.
Общие направления предстоящей работы форума были уточнены на заседании Координационного совета Всеармянских конференций журналистов, проходившем в Антилиасе с 29 февраля по 1 марта. Повестка дня обсуждений в Координационном совете включала итоги Всеармянской конференции журналистов, прошедшей в Антилиасе в прошлом году, предложения, высказанные в ходе конференции, а также практические методы, направленные на развитие общеармянского сотрудничества в области СМИ.
Члены  Координационного совета: АрамАнанян – директоргосударственного информационного агентства "Арменпресс", СатикСейранян- главный редактор газеты "168 жам" и президентСоюза журналистов Армении, Тигран Арутюнян - основатель и директор информационного агентства "НоянТапан", президентВсеармянской ассоциации СМИ,МикаэлАджеян - журналист, публицист,политаналитик, ШаанГантахарян - главный редактор газеты "Аздак", Севак Акопян - главный редактор газеты "Зартонк".