Հայաստանը չի կարող անտարբեր մնալ լիբանանահայ համայնքի խնդիրների նկատմամբ. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը չի կարող անտարբեր մնալ լիբանանահայ համայնքի խնդիրների նկատմամբ ու դիվանագիտական ներկայացուցչության միջոցով մշտական կապի մեջ է համայնքային բոլոր կառույցների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան»-ից Տարոն Սիմոնյանի հարցին:
Տարոն Սիմոնյանը նկատեց, որ Լիբանանում հայկական համայնքը բավականին լուրջ խնդիրների առաջ է, Լիբանանում շատ լուրջ տնտեսական ճգնաժամ է: Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք ՀՀ-ն այս առնչությամբ որևէ աջակցություն կցուցաբերի լիբանանահայ համայնքին:
«Հայաստանը չի կարող անտարբեր մնալ լիբանանահայ համայնքի խնդիրների նկատմամբ, մեր դիվանագիտական ներկայացուցչության միջոցով մշտական կապի մեջ ենք համայնքային բոլոր կառույցների հետ և շարունակելու ենք այդ երկխոսությունը, շարունակելու ենք հետևել հետագա զարգացումներին: Լիբանանահայ մեր հայրենակիցների սոցիալ-տնտեսական վիճակն, ընդհանուր առմամբ, իրապես բավականին ճգնաժամային է: Հայաստանը եղել և մնում է յուրաքանչյուր հայի հայրենիքն, ով ընտրում է ապրել Հայաստանում: Այդ առումով մենք շարունակելու ենք աշխատել և պատրաստել այն անհրաժեշտ հիմքը, որ հնարավորություն կտա արձագանքելու»,-ասաց նախարարն ու նշեց՝ անմիջական օգնության առումով կանդրադառնան, երբ ավելի շատ հստակություն կլինի:
Պատգամավորը նշեց, որ Լիբանանում հակահայ տրամադրություններ են խրախուսվում Թուրքիայի կառավարության կողմից, հետաքրքրվեց նախարարի տեսակետով:
Նախարարը պատասխանեց՝ ատելության խոսքի յուրաքանչյուր նշանակալի դսրևորում առանձնահաատուկ մտահոգության տեղիք է տալիս: «Կրոնական, էթնիկ, ռասսայական խտրականություն ու ատելություն պարունակող որևէ խոսք սպառնալիք է ներկայացնում առաջին հերթին բարեկամ Լիբանանի ներքին կայունության, պետական կառուցվածքի և հասարակական համակեցության հիմնարար արժեքների համար: Վստահ ենք, որ Լիբանանի կառավարությունը և հանրությունը և ոչ միայն լիբանանահայությունը, խստորեն հակազդելու են նման ցանկացած դրսևորումների»,-ասաց Մնացականյանը:

Армения не может оставаться равнодушной к проблемам армянской общины Ливана: глава МИД
Армения не может оставаться равнодушной к проблемам армянской общины Ливана и находится в постоянном контакте со всеми общественными структурами посредством своей дипломатической миссии. Как сообщает Арменпресс, министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян заявил об этом во время правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата фракции «Просвещенная Армения» Тарона Симоняна.
Тарон Симонян отметил, что армянская община Ливана сталкивается с довольно серьезными проблемами, в Ливане очень серьезный экономический кризис. Он поинтересовался, окажет ли Республика Армения помощь армянской общине в этом отношении.
«Армения не может оставаться равнодушной к проблемам армянской общины Ливана. Посредством нашей дипломатической миссии мы находимся в постоянном контакте со всеми общественными структурами и будем продолжать этот диалог, мы продолжим следить за дальнейшим развитием событий. Социально-экономическое положение наших соотечественников в Ливане в целом довольно кризисное. Армения была и остается родиной каждого армянина, который хочет жить в Армении. В связи с этим мы продолжим работу и готовим необходимую основу, которая даст возможность реагировать», - сказал министр, отметив, что обратятся к непосредственной помощи, когда будет больше ясности.
Депутат отметил, что турецкое правительство поощряет в Ливане антиармянские настроения, поинтересовался мнением министра по этому вопросу.
Министр ответил, что каждый случай разжигания ненависти содержит в себе опасность. «Любое слово, которое содержит религиозную, этническую, расовую дискриминацию или ненависть, представляет угрозу прежде всего фундаментальным ценностям внутренней стабильности, государственного устройства и социального сосуществования дружественного Ливана. Мы уверены, что ливанское правительство и общественность, а не только ливанские армяне, будут решительно противостоять любым таким проявлениям», - сказал Мнацаканян.