Պետությունը հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում բաշխել է 84.4 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում բաշխել է 84.4 միլիարդ դրամ, որից օգտվել է 48 հազար 400 իրավաբանական եւ շուրջ 1.1 միլիոն ֆիզիկական անձ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ասուլիսում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով «100 փաստ նոր Հայաստանի մասին»:
Վարչապետը նախ հիշեցրեց, որ նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարությունը հաստատել է 18 հակաճգնաժամային միջոցառում, որոնցից 7-ն ունեն տնտեսական բնույթ, 11-ը՝ սոցիալական։
«Հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակներում այսօրվա դրությամբ բաշխվել է 84.4 միլիարդ դրամ, որից օգտվել է 48 հազար 400 իրավաբանական եւ շուրջ 1 մլն 100 հազար ֆիզիկական անձ: Հակաճգնաժամային առաջին միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 513 տնտեսավարող սուբյեկտների ձեռք բերած 31.7 միլիարդ դրամ արժեքով վարկերի տոկոսադրույքները: Աշխատավարձի և հարկերի վճարման նպատակով ձեռք բերված մասը սուբսիդավորվել է ամբողջությամբ, այսինքն վարկը հասանելի է 0 տոկոսով, հումքի, սարքավորումների, կոմունալ վճարների և սննդի գծով ծախսերի մասը սուբսիդավորվել է 6-10 տոկոսով, այսինքն ՝ վարկը հասանելի է 2-6 տոկոսով»,-ասաց Փաշինյանն ու նշեց՝ վարկի մայր գումարի մարման համար նախատեսված է մինչև 6 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված:
Հակաճգնաժամային երկրորդ միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 8195 տնտեսավարող սուբյեկտների և ֆիզիկական անձանց 11.6 մլրդ դրամ արժեքով գյուղատնտեսական նշանակության վարկերի տոկոսադրույքները ամբողջությամբ՝ վարկը հասանելի է փաստացի 0%-ով: Փաշինյանը նկատեց, որ բացի դա՝ կառավարությունը 6 միլիարդ դրամ է տրամադրել բանկային համակարգին՝ գյուղատնտեսական վարկավորում ապահովելու նպատակով: «Քանի որ ճգնաժամային իրավիճակ ունեինք, և բանկերն ավելի մեծ ռիսկեր էին տեսնում գյուղատնտեսությունը վարկավորվելու համար, մենք բյուջեի միջոցներից 6 մլրդ տրամադրել ենք բանկերին, որ նրանք վարկեր տրամադրեն գյուղացիներին: Բանկերը հետագայում այդ գումարը պետք է վերադարձնեն կառավարությանը»,-ասաց Փաշինյանը:
Հակաճգնաժամային երրորդ միջոցառմամբ կառավարությունը սուբսիդավորել է 24-500 մլն դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող 744 տնտեսավարող սուբյեկտների 8.3 մլրդ դրամ արժեքով արտոնյալ վարկերը: Վարկերի տոկոսները կկազմեն՝ առաջին տարում 0%, երկրորդ տարում 0%, երրորդ տարում՝ 12%, առաջին 6 ամսում վարկի մարում չի նախատեսվում: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այս ծրագրով արտոնյալ վարկեր են տրամադրում այն ընկերություններին, որոնք նախորդող ժամանակաշրջանում չեն ունեցել ժամկետնանց հարկային և վարկային պարտավորություններ, այսինքն՝ եղել են բացառիկ կարգապահ, ճշգրտորեն կատարել են իրենց պարտավորությունները: «Եվ մենք սրանով գնահատանքի տուրք ենք մատուցում այդ ընկերություններին»,-ասաց վարչապետը:
Կառավարությունըմայիսի 14-ի նիստում որշում է կայացրելՀՀ-ում2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

В рамках антикризисных мероприятий государства распределено 84.4 млрд драмов
В рамках антикризисных мер государство распределило 84,4 млрд драмов, которыми воспользовались 48 400 юридических и около 1,1 млн  физических лиц.
Как  передает Арменпресс, об этом в ходе  пресс-конференции заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя  «100 фактов о новой Армении».
Прежде всего премьер-министр  напомнил, что для нейтрализации ситуации с коронавирусом нового типа правительство утвердило 18 антикризисных мер, из которых 7 экономических и 11 социальных.
«На сегодняшний день в рамках антикризисных мер было распределено 84,4 млрд  драмов, которыми воспользовались 48 400 юридических и около 1 млн 100 тыс.  физических лиц». В рамках первой антикризисной меры  правительство субсидировало процентные ставки по кредитам, приобретенным 513 субъектами хозяйствования, на сумму 31,7 млрд драмов. Часть, приобретенная для выплаты заработной платы и налогов, субсидирована полностью, то есть кредит предоставляется под 0%, доля расходов  на сырье, оборудование, коммунальные услуги и   питание субсидирована на 6-10%, то есть кредит предоставляется на 2-6%», - сказал   Пашинян, отметив, что для погашения основной суммы кредита предусмотрен льготный период до 6 месяцев.
По второму антикризисному мероприятию правительство субсидировало процентные ставки по сельскохозяйственным кредитам на сумму 11,6 млрд драмов 8195 хозяйствующим субъектам и физическим лицам — кредит фактически доступен под 0%. Пашинян отметил, что, помимо этого  правительство выделило банковской системе 6 млрд драмов — для обеспечения сельскохозяйственного кредитования.
«Поскольку у нас была кризисная ситуация, и банки усматривали больше рисков при кредитовании сельского хозяйства, мы предоставили банкам 6 миллиардов бюджетных средств, чтобы они могли предоставлять ссуды сельским жителям. В дальнейшем банки должны вернуть деньги правительству», - сказал Пашинян.
В рамках третьей антикризисной меры  правительство субсидировало льготные кредиты (на сумму 8.3 млрд драмов)  744 хозяйствующим субъектам с годовым оборотом 24-500 млн драмов. Процентные ставки по кредитам составят 0% в первый год, 0% — во второй год, 12% — в третий год,  и кредиты не будут погашаться в первые 6 месяцев. Пашинян напомнил, что по этой программе льготные кредиты предоставляются компаниям, у которых не было просроченных налоговых и кредитных обязательств в предыдущем периоде, то есть они были исключительно дисциплинированны и точно выполняли свои обязательства.