Պետությունը անասնաբուծությամբ զբաղվելու վարկերի սահմանաչափն ավելացնում է 3 անգամ
«Ավելի քան երեք անգամ ավելացնում ենք սահմանաչափը, երբ գյուղացիները ցանկանան զբաղվել սովորական անասնաբուծությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման» ծրագիրը՝սահմանված մեխանիզմների որոշ փոփոխություններով, իրականացվում է սկսած 2017 թվականի 4-րդ եռամսյակից։
2019 թվականի ընթացքում ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 8841 միավոր վարկ՝ շուրջ 36.2 մլրդ դրամ գումարով,իսկ միայն 2020 թվականի առաջին եռամսյակում՝1638 միավոր վարկ՝ շուրջ 6.7 մլրդ դրամ գումարով։
Ծրագրի գործողության անցած ժամանակահատվածի արդյունքները ցույց են տվել, որ Ծրագրի իրականացման գործընթացում ի հայտ են եկել որոշակի խնդիրներ՝ պայմանավորված տավարաբուծության, ոչխարաբուծության և այծաբուծությանզարգացման և ավանդական այգիների հիմնման համար վարկերի գումարի վերին շեմի ցածր լինելու հանգամանքով։
Սույն նախագծով առաջարկվում է ծրագրում կատարել որոշ փոփոխություններ, մասնավորապես նպատակային նոր ուղղությունների՝ տավարաբուծության, ոչխարաբուծության եւ այծաբուծության զարգացման, ավանդական այգիների հիմնան համար տրամադրվող վարկիգումարի վերին շեմի բարձրացման (մինչեւ 50 մլն դրամ) միջոցով
- ընդլայնել Ծրագրին մասնակցելու ցանկություն ունեցող տնտեսավարողների շրջանակը,
- խթանել տավարաբուծության, ոչխարաբուծության եւ այծաբուծության զարգացումը և ավանդական այգիների հիմնումը:
Ծրագրում կատարվելիք փոփոխությունը կնպաստի՝ վերջինիս նկատմամբ պահանջարկի ավելացմանը,գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների մասնակցության խթանմանը, կնվազեցնի Ֆինանսական կառույցների ռիսկերը, կբարձրանա գյուղատնտեսության ոլորտի ներդրումային գրավչությունը:

Государство в 3 раза увеличило лимит кредитов на животноводство
Правительство внесло изменения в решение “Об утверждении программы субсидирования процентных ставок по кредитам, предоставляемым сфере сельского хозяйства. Как передает «Арменпресс», министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что принятие проекта решения обусловлено необходимостью стимулирования трех целевых направлений: создания более благоприятных условий для развития животноводства, овцеводства и козловодства, создания лучших условий для посадок традиционных садов и увеличения верхнего порога предоставляемого в рамках программы кредита с 15 млн до 50 млн драмов.
“Мы более чем в три раза увеличиваем лимит, чтобы сельчане захотели бы заняться животноводством”, - сказал министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
Программа “Субсидирование процентных ставок по кредитам, предоставляемым сфере сельского хозяйства” с некоторыми изменениями установленных механизмов осуществляется с 4-го квартала 2017 года.
В течение 2019 года в рамках программы было предоставлено 8 841 единиц кредита на сумму около 36,2 млрд драмов,  в первом квартале 2020 года – 1 638 единиц кредита на сумму около 6,7 млрд драмов.
Результаты за прошедший период действия программы показали, что в процессе реализации программы возникли определенные проблемы, обусловленные низкой суммой кредитов для животноводства, овцеводства и козеводства и для посадки традиционных садов.
По данному проекту предлагается внести некоторые изменения в программу, в частности, для развития целевых направлений - животноводства, овцеводства и козеводства и посадки традиционных садов повысить верхний порога кредитования до 50 млн драмов. Этим расширить круг хозяйствующих субъектов, желающих участвовать в программе, и стимулировать развитие скотоводства, овцеводства и козеводства и посадку традиционных садов.
Изменения в программе будут способствовать увеличению спроса на нее, стимулированию участия хозяйствующих субъектов в сельском хозяйстве, уменьшению рисков финансовых структур, повышению инвестиционной привлекательности сферы сельского хозяйства.