Պարետատունը դեռևս չի փոխում գործունեության ոլորտները բացելու ծրագրերը. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարետատունը դեռևս չի փոխում աստիճանաբար գործունեության ոլորտները բացելու ծրագրերը: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրվա ընթացքում կորոնավիրուսով վարակման 134 դեպք գրանցելու ցուցանիշին:
Ավինյանը նշեց, որ վարակվածների շրջանակը կոնկրետ է, սակայն չբացառեց, որ վարակի տարածման դինամիկայից կախված կարող են որոշումները փոխվել: «Մենք ունեցել ենք նաև հիվանդանոցում բավականին լուրջ խնդիր, այդտեղ էլ շրջանակը կոնկրետ է: Այդուհանդերձ, վարակի տարածման դինամիկայից կախված մեր որոշումները կարող են փոփոխվել: Կարծում եմ՝ դեռևս նման փոփոխությունների կարիք չկա: Մոտակա օրերի թվերը և անձանց շրջանակը մեզ թույլ կտա վերջնական որոշումներ կայացնելու»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Տիգրան Ավինյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահին գնում են այն սցենարով, որ մայիսի 4-ից փոփոխվելու են տնտեսական գործունեության տեսակների վերաբերյալ պարետի որոշումները, էական ոլորտներ բացվելու են՝ պարտադիր կանոնների պահպանմամբ:
«Դեռեւս այլ որոշում չկա: Փակ են մնալու կրթական հաստատությունները: Էական սահմանափակումներ են գործելու մշակույթի և զվարճանքի ոլորտներում»,- ասաց նա:
Հայաստանում ապրիլի 30-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 2066 դեպք, որոնցից 929-ն` առողջացած:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 1103 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 21 125 թեստավորում:

Комендатура не меняет планы по постепенному снятию ограничений на деятельность ряда сфер: Авинян
Комендатура пока не меняет планы по постепенному снятию ограничений на деятельность ряда сфер. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства отметил вице-премьер, комендант Тигран Авинян, коснувшись показателя зафиксированных за последний день 134 случаев заражения коронавирусом.
Авинян отметил, что круг зараженных конкретизируется, однако он не исключил, что в зависимости от динамики распространения инфекции решения могут изменяться. “Была довольно серьезная проблема в больнице, но и здесь круг конкретизирован. Тем не менее, наши решения, зависящие от динамики распространения инфекции, могут быть и изменены. Думаю, что пока нет необходимости в подобных изменениях. Цифры ближайших дней и круг лиц позволят нам принять окончательные решения”, - сказал Авинян, добавив, что в данный момент они идут по тому сценарию, что с 4-го мая будут изменены решения по некоторым видам экономической деятельности, важные сферы будут открыты с соблюдением обязательных правил.
“Другого решения пока нет. Закрыты образовательные учреждения. В сфере культуры и времяпровождения будут действовать существенные ограничения”, - сказал он.
По состоянию на 11:00 30 апреля в Армении 2 066 подтвержденных случаев коронавирусной болезни, 929 из которых выздоровели. На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 1 103 пациента. Всего было проведено 21 125 тестов.