Պետությունն աջակցության ծրագիր ունի բոլոր ուսանողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը աջակցություն կտրամադրի բոլոր ուսանողներին, կախված միջին որակավորման գնահատականից (ՄՈԳ), ուսանողները հնարավորություն կստանան ստանալ անտոկոս կամ շատ ցածր տոկոսադրույքով վարկ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց  ՀՀ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ 14-րդ միջոցառման մեջ ընդգրկվեն նաև հեռակա ուսուցման համակարգում սովորող ուսանողները:
Նա նախ շեշտեց, որ բոլոր միջոցառումների մեջ կառավարությունը ցանկանում է դնել մոտիվացիոն մեխանիզմներ: «Նույն մեխանիզմն ենք որոշել դնել նաև 14-րդ միջոցառման մեջ: Սրանով խրախուսում ենք լավ սովորելը, այսինքն` բարձր առաջադիմությամբ ուսանողները, գերազանցիկները պետք է վարձի պատճառով համալսարանից դուրս չմնան:  Սակայն մենք ծրագիր ունենք նաև բոլոր ուսանողների համար՝ անկախ նրանց առաջադիմության մակարդակից և բուհի կարգավիճակից: Նախնական քննարկման արդյունքում 80 և ավելի ՄՈԳ ունեցողները կունենան անտոկոս ուսանողական վարկ վերցնելու հնարավորություն, իսկ նրանք, որոնք ավելի ցածր առաջադիմությամբ են սովորում, տարեկան 5 տոկոս տոկոսադրույքով վարկ կստանան»,-ասաց Սարգսյանը:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ հակաճգնաժամային 14-րդ միջոցառման շրջանակում պետությունը պատրաստվում է աջակցություն ցուցաբերել ուսանողներին: Պետական բուհերի առկա համակարգի բակալավրիատի, մագիստրատուրայի եւ օրդինատուրայի 90 եւ ավել ՄՈԳ ունեցող եւ ավարտական կուրսում գտնվող ուսանողների կիսամյակի ուսման վարձերը կառավարության կողմից կվճարվեն 100 տոկոսով։ 90 եւ ավելի ՄՈԳ ունեցող ոչ ավարտական կուրսերի ուսանողների կիսամյակային ուսման վարձերը կվճարվեն 75 տոկոսով։ Ուսանողական վարկերի տրամադրման ընթացակարգը կպարզեցվի։ 80-ից բարձր ՄՈԳ ունեցող ուսանողների գործող եւ նոր տրվող վարկերի տոկոսները 2020 թվականի համար կզրոյացվեն՝ այդ թվում պետության կողմից հավատարմագրում ունեցող բուհերի ուսանողների համար։ 80-ից ցածր ՄՈԳ ունեցող ուսանողների համար վարկերի տոկոսները կսուբսիդավորվեն 5 տոկոսով, այսինքն` վարկերը հասանելի կլինեն 4 տոկոսով։ Ուսանողները վարկի մայր գումարը սպասարկում են բուհն ավարտելուց հետո։

Государство имеет программу оказания содействия всем студентам
Государство окажет содействие всем студентам и, в зависимости от средней оценки квалификации (СОК), студенты получат возможность получить беспроцентный или с очень низким процентом кредит.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал помощник премьер-министра Армении Наири Саркисян, отвечая на вопрос о том, возможно ли, что в 14-е мероприятие будут включены студенты, обучающиеся в заочной системе.
Он отметил, что во всех мероприятиях правительство хочет внедрить мотивационные механизмы. “Тот же механизм мы решили внедрить и в 14-е мероприятие. Таким образом, мы поощряем хорошее обучение, то есть студенты с высокой успеваемостью, отличники не должны уходить из университета из-за платы. Однако у нас есть программа и для всех студентов, независимо от уровня их успеваемости и статуса вуза. В результате предварительного обсуждения те, кто имеет 80 и более баллов, смогут взять беспроцентный студенческий кредит, а те, кто учатся с более низкой успеваемостью, получат кредит под 5% годовых”, - сказал Саркисян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что в рамках 14-го антикризисного мероприятия государство собирается оказать содействие студентам. Плата за обучение за семестр студентов бакалавриата, магистратуры и ординатуры очной системы государственных вузов, имеющих 90 и более СОК и находящихся на выпускном курсе, 100% будет оплачена правительством. Плата за полугодовое обучение студентов выпускных курсов, имеющих 90 и более СОК, будет оплачена на 75%. Процедура предоставления студенческих кредитов будет упрощена. Проценты действующих и вновь выдаваемых кредитов студентам с СОК выше 80% будут обнулены на 2020 год, в том числе и студентов вузов, имеющих аккредитацию со стороны государства. Для студентов с СОК ниже 80% проценты по кредитам будут субсидироваться на 5%, то есть кредиты будут доступны на 4%. Студенты основную сумму кредита оплатят после окончания вуза.