Ապրիլյան պատերազմը տվել է հարցերից ամենակարևորի պատասխանը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբին անդրադարձավ 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմին և նշեց, որ դրա վերաբերյալ կան ամենատարբեր գնահատականներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, վարչապետն ընդգծեց, որ պատերազմը տվել է հարցերից ամենակարևորի պատասխանը:
«Իսկ հարցը հետևյալն էր, թե անկախության սերունդը որքանո՞վ է ի վիճակի պաշտպանել սեփական հայրենիքի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը: Այդ պատասխանը պերճախոս կերպով տրվեց, որովհետև մեր անկախության սերնդի զինվորները, իհարկե, ոչ միայն նրանք, դարձան անօրինակ սխրանքների օրինակներ, սրանով ի վերջո պատասխանելով հարցերից ամենակարևորին: Հայաստանը, Արցախը, հայ ժողովուրդը պետք է վստահ լինի, որ արցախյան ազատամարտի առաջին սերնդի մեր ներկայացուցիչներին եկել է համալրելու նոր սերունդը, որը նույնքան վճռական պատրաստ է կանգնել հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները։ Ապրիլի 5-ին՝ ժամը 12․00-ի դրությամբ հաստատվել է հրադադար, դադարեցվել են ռազմական գործողությունները։ Հարձակումը սանձազերծած Ադրբեջանը կրել է մարդկային ուժի և զինտեխնիկայի մեծ կորուստներ։

Апрельская война ответила на самые важные вопросы: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в начале заседания правительства коснулся апрельской четырехдневной войны 2016 года и отметил, что есть самые разные оценки этой войны. Как передает «Арменпресс», премьер-министр подчеркнул, что война дала самый важный ответ на все вопросы.
“На вопрос о том, в состоянии ли поколение Независимости защитить безопасность и суверенитет своей Родины, был дан красноречивый ответ, воины поколения независимости, конечно, не только они, стали примерами беспримерных подвигов, тем самым ответив на самый важный вопрос. Армения, Арцах, армянский народ должны быть уверены, что новое поколение пополнило ряды представителей первого поколения Арцахской войны, они столь же решительно готовы встать на защиту нашей Родины”, - сказал Никол Пашинян.
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года азербайджанская сторона начала широкомасштабные наступательные действия на территории Республики Арцах, применив практически все существующие в ее арсенале виды военной техники. 5 апреля в 12:00, было установлено перемирие, прекращены военные действия. Азербайджан, развязавший войну, понес большие потери и в человеческой силе и в военной технике.