Սիրիայի հետ սահմանը հատել է Թուրքիայի 200 միավոր ռազմական տեխնիկա. ԶԼՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի բանակի առնվազն 200 միավոր ռազմական տեխնիկա, ներառյալ՝ զրահամեքենաներ և տանկեր, փետրվարի 2-ին հատել է Սիրիայի հետ սահմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Al Arabiya հեռուստաալիքը։
Նշվել է, որ տեխնիկայի շարասյուները գնում են Իդլիբի և Հալեպի նահանգների ուղղությամբ, ինչպես նաև՝ թուրքական ուժերի հրամանատարությունը ռազմական գոտի է հայտարարել ավտոմայրուղու այն հատվածը, որը կապում է Հալեպ և Լաթաքիա քաղաքները։
Asharq Al-Awsat թերթը հայտնել է, որ Իդլիբ նահանգի հյուսիսում տեղակայված «Քաֆր Լուսեյն» հսկիչ անցակետով սահմանը հատել է «թուրքական բանակի առնվազն 40 տանկ և զրահամեքենա»։
Հունվարի 28-ին նույն անցակետով Սիրիա է մտել 30 ռազմական փոխադրամիջոց, այդ թվում՝ 12 զրահամեքենա։
Ավելի վաղ Al Mayadeen-ը տեղեկացրել է, որ Սիրիայի բանակի առաջին գծի ստորաբաժանումները երեք կողմից շրջապատել են Մաար-Հաթաթ ավանում գտնվող թուրք զինվորականների դիտակետը. այն գտնվում է «Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման առաջնակետից հարավ, Իդլիբի հարավ-արևելքում։ Դեկտեմբերի 23-ին արգելափակվել է նույն նահանգի հարավում տեղակայված այլ հսկիչ կետ։

СМИ: границу с Сирией пересекли около 200 единиц турецкой военной техники
По меньшей мере 200 единиц боевой техники турецкой армии, включая бронемашины и танки, пересекли в воскресенье границу с Сирией. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на елеканал Al Arabiya.
По имеющимся данным, такое количество военного транспорта въехало на территорию арабской республики с утра нынешнего дня.
Отмечается, что колонны техники идут в направлении провинций Идлиб и Алеппо. Также указывается, что командование турецких сил объявило военной зоной район автострады, соединяющей сирийские города Алеппо и Латакию.
Несколько часов назад газета Asharq Al-Awsat сообщила, что границу через контрольно-пропускной пункт "Кафр-Лусейн", расположенный на севере провинции Идлиб, "пересекли не менее 40 бронемашин и танков турецкой армии".
28 января через тот же КПП на территорию арабской республики вторглась колонна в составе 30 военных транспортных средств, в том числе 12 бронированных машин, перевозящих материально-техническое оборудование. Согласно данным Al Arabiya, она направилась на юг Идлиба.
Ранее телеканал Al Mayadeen проинформировал, что передовые подразделения сирийской армии окружили с трех сторон наблюдательный пост турецких военных в поселке Маар-Хаттат к югу от форпоста террористической группировки "Джебхат ан-Нусра"  в Мааррет-эн-Нуумане на юго-востоке Идлиба. 23 декабря был блокирован другой турецкий пост на юге этой же провинции, расположенный в Сармане.