Հայաստանը ներկայացնող մարզիկները 2019 թվականին 222 մեդալ են նվաճել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի ընթացքում հայ մարզիկները նվաճել են, ընդհանուր առմամբ, 222 մեդալ՝ 61 ոսկե, 84 արծաթե և 77 բրոնզե:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է ԿԳՄՍ նախարարությունը: Աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումների են արժանացել ծանրորդներ Սիմոն Մարտիրոսյանը և Հակոբ Մկրտչյանը, Եվրոպայի չեմպիոն են դարձել սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը և ազատ ոճի ըմբիշ Արսեն Հարությունյանը, Եվրոպական խաղերի չեմպիոն են դարձել հունա-հռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը, բռնցքամարտիկներ Հովհաննես Բաչկովը և Արթուր Հովհաննիսյանը, սպորտային մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը և սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը:
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում կայացած Եվրոպական խաղերում Հայաստանը ներկայացրել է 37 մարզիկ, որոնք նվաճել են 5 ոսկե (հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտ՝ 1, բռնցքամարտ՝ 2, սամբո՝ 1, սպորտային մարմնամարզություն՝ 1), 3 արծաթե (հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտ՝ 1, սամբո՝ 1, սպորտային մարմնամարզություն՝ 1) և 3 բրոնզե (բռնցքամարտ՝ 2, սամբո՝ 1) մեդալներ: Եվրոպական խաղերին մասնակցող 43 երկրների թվում Հայաստանի պատվիրակությունը  թիմային հաշվարկով զբաղեցրել է 11-րդ տեղը:
Բացի այդ, պետական աջակցության ծրագրում ընդգրկված 35 ֆեդերացիաներն անցնող տարվա ընթացքում պետական ֆինանսավորմամբ  անցկացրել են  Հայաստանի Հանրապետության 100 առաջնություն, 147 ուսումնամարզական հավաք, մասնակցել 195 միջազգային մրցաշարի, այդ թվում՝ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունների (բոլորը՝ մեծահասակների, երիտասարդների և պատանիների):

Армянские спортсмены в 2019 году завоевали 222 медали
В 2019 году армянские спортсмены завоевали в общей сложности 222 медали - 61 золотую, 84 серебряные и 77 бронзовых.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило министерство НОКС. Чемпионами мира и Европы стали тяжелоатлеты Симон Мартиросян и Акоп Мкртчян, чемпионами Европы стали самбист Тигран Киракосян и борец вольного стиля Арсен Арутюнян, чемпионами Европейских игр стали греко-римский борец Артур Алексанян, боксеры Оганес Бачков и Артур Оганесян, спортивный гимнаст Артур Давтян и самбист Тигран Киракосян.
На Европейских играх в столице Беларуси Минске Армения представила 37 спортсменов, которые завоевали 5 золотых (греко-римская борьба - 1, бокс - 2, самбо - 1, спортивная гимнастика -1), 3 серебряных (греко-римская борьба - 1, самбо - 1, спортивная гимнастика - 1) и 3 бронзовых (бокс -2, самбо -1). Среди 43 стран, участвующих в Европейских играх, армянская делегация в командном зачете заняла 11-е место.
Кроме того, 35 федераций, включенных в программу государственной поддержки, в течение уходящего года при государственном финансировании провели 100 чемпионатов Республики Армения, 147 учебно-тренировочных сборов, приняли участие в 195 Международных турнирах, в том числе в чемпионатах Европы и мира (все сборные - пожилые, взрослые и юноши).