სამხრეთ კავკასია შეიძლება გახდეს ახალი სატრანზიტო არხი აღმოსავლეთ- დასავლეთს, ჩრდილოეთსა და სამხრეთს შორის։ ჰარუთუნიანი
სამხრეთ კავკასია შეიძლება გახდეს ახალი სატრანზიტო არხი აღმოსავლეთ-
დასავლეთს, ჩრდილოეთსა და სამხრეთს შორის։ ჰარუთუნიანი
ერევანი, 11 აპრილი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელმა არაიიკ ჰარუთუნიანმა საექსპერტო კონფერენციაზე „სომხეთი-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობა: კონცეფციიდან რეალობამდე“ სიტყვით გამოსვლისას ისაუბრა სომხეთისა და საქართველოს ურთიერთობებზე.
„არმენპრესის“ ცნობით, მან იმედი გამოთქვა, რომ ეს პროფესიული პლატფორმა კიდევ ერთი იმპულსი გახდება ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის და დასძინა, რომ სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობა უაღრესად აფასებს ექსპერტთა საზოგადოების აზრს და როლს სომხეთსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივების განსაზღვრაში.
„სომხეთისა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის ბირთვი არის ღირებულებითი სისტემების მსგავსება, რომელიც გადაჯაჭვულია იდენტურ იდეებთან დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების, ასევე კანონის უპირობო უზენაესობის შესახებ. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სომხეთსა და საქართველოს შორის მიმდინარე წლის იანვარში ხელმოწერილი სტრატეგიული თანამშრომლობის დეკლარაციაში მნიშვნელოვანია ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის უპირობო აღიარება. დღის წესრიგში დგას სომხეთსა და საქართველოს შორის საზღვრის დელიმიტაციის პროცესის გააქტიურების საკითხი“, - განაცხადა ჰარუთიუნიანმა.
მან კიდევ ერთხელ მიულოცა საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღება და იმედი გამოთქვა, რომ ეს რეალობა კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს რეგიონის სტაბილიზაციას და კეთილდღეობას, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც სომხეთი მხარს უჭერს და გააგრძელებს თბილისის მისწრაფებებს ევროკავშირში გაწევრიანებისკენ.
„სომხეთი-ევროკავშირის პარტნიორობა სომხეთის საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. ამ პარტნიორობის სამართლებრივი საფუძველია 2017 წლის 24 ნოემბერს ხელმოწერილი სომხეთ-ევროკავშირის ყოვლისმომცველი და გაძლიერებული პარტნიორობის შეთანხმება, რომელმაც შექმნა პარტნიორობის ინსტიტუციური საფუძველი. შეთანხმების ეფექტიანად განხორციელების მიზნით, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო კომიტეტის ინიციატივით, შემუშავდა ამ ხელშეკრულების დებულებების განხორციელების საგზაო რუკა. ევროკავშირთან თანამშრომლობამ უკვე შეუწყო ხელი სომხეთში მართლმსაჯულების, საჯარო ადმინისტრაციის, ეკონომიკისა და სხვა რიგ სფეროებში რეფორმების განხორციელებას. ევროკავშირთან ერთად და მისი მხარდაჭერით განხორციელდა რეფორმები, რომლებიც მიზნად ისახავდა დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობას“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრის აპარატის ხელმძღვანელმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სომხეთი ძალიან მნიშვნელოვან პერიოდს გადის და დივერსიფიკაციას უკეთებს საგარეო პოლიტიკას ახალი კავშირების დამყარებითა და გაღრმავებით, რის შედეგადაც მთავრობა ცდილობს განავითაროს ურთიერთობები როგორც რეგიონულ, ისე გლობალურ მოთამაშეებთან და გააგრძელოს ურთიერთობა ტრადიციულ პარტნიორებთან. სომხეთის რესპუბლიკისთვის კი მნიშვნელოვანი ფაქტორია საგარეო პოლიტიკის დივერსიფიკაცია, მათ შორის უსაფრთხოების ახალი სისტემის შექმნა და ახალი პარტნიორობის დამყარება თავდაცვის სექტორში.
„შეცვლილი გეოპოლიტიკური ვითარება მოაქვს ახალ საფრთხეებს და გამოწვევებს, მათ შორის ჩვენს რეგიონს. ამ თვალსაზრისით, ქვეყნებმა, რომლებსაც აქვთ საერთო ღირებულებები და მისწრაფებები, მჭიდროდ უნდა ითანამშრომლონ ამ გამოწვევებისა და საფრთხეების დასაძლევად. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ახალ გეოპოლიტიკურ რეალობებში ჩვენი ქვეყნები არა მხოლოდ გამოწვევების, არამედ ახალი შესაძლებლობების წინაშე დგანან. თანამშრომლობის ახალი ჰორიზონტების გამოვლენა, ეკონომიკური კავშირების გაფართოება, რეგიონში რეალური და გრძელვადიანი მშვიდობის შესაძლებლობა გვიხსნის პერსპექტივებს, რომელიც მაქსიმალურად უნდა გამოვიყენოთ ჩვენმა სახელმწიფოებმა და ხალხებმა“, - განაცხადა ჰარუთუნიანმა.
მან გაიხსენა, რომ სომხეთის მთავრობამ წამოაყენა პროექტი „მშვიდიბის გზაჯვარედინი“, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფოთა სუვერენიტეტის, მათ ტერიტორიაზე არსებული ინფრასტრუქტურის იურისდიქციის, თანასწორობისა და ურთიერთგაგების პრინციპებზე დაფუძნებული რეგიონული კავშირების განვითარებას. რეგიონის ინფრასტრუქტურის განბლოკვის მიზნით, პროექტი „მშვიდიბის გზაჯვარედინი“ გულისხმობს გზების, მილსადენების, ელექტროგადამცემი ხაზების და ინტერნეტ კაბელების სიმძლავრის მნიშვნელოვან გაზრდას შავ ზღვასა და სპარსეთისა და ომანის ყურეებს შორის. „მშვიდიბის გზაჯვარედინი“ კონცეფციის ჩრდილო-სამხრეთი ნაწილი სომხურ-აზერბაიჯანული ურთიერთობების მოგვარების შემთხვევაში გულისხმობს სარკინიგზო კავშირის შექმნას, ხოლო აღმოსავლეთ-დასავლეთ ნაწილს შეუძლია დააკავშიროს კასპიის ზღვა სომხეთის ტერიტორიის გავლით ხმელთაშუა ზღვისა და თურქეთის შავი ზღვის პორტებთან.
„დღევანდელ ვითარებაში, როდესაც ქვეყნები ეძებენ ახალ სატრანსპორტო და ეკონომიკურ შესაძლებლობებს, სამხრეთ კავკასია შეიძლება გახდეს ახალი სატრანზიტო კერა აღმოსავლეთსა და დასავლეთს, ჩრდილოეთსა და სამხრეთს შორის. დასასრულს, მინდა დარწმუნებით ვთქვა, რომ ეს კონფერენცია გახდება ეფექტური პლატფორმა ჩვენს ქვეყნებს შორის საექსპერტო მოსაზრებებისა და გამოცდილების გაცვლისთვის“, - დაასრულა ჰარუთუნიანმა.
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის ცენტრის დირექტორმა გორ წარუკიანმა თავის მხრივ აღნიშნა, რომ მის ხელმძღვანელობით სტრუქტურა დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს ქართველ პარტნიორებთან, განსაკუთრებით საექსპერტო წრეებთან თანამშრომლობას.
„ჩვენ დაგვევალა დიდი მისია - მივიყვანოთ დიალოგი ორი ქვეყნის საზოგადოებებსა და ექსპერტულ წრეებს შორის იმ პოლიტიკური ურთიერთობების დონეზე, რაც დღეს არსებობს სომხეთსა და საქართველოს შორის. ბევრი გვაქვს გასაკეთებელი და გეგმები. ამას მოწმობს ბოლო წლების აქტიურობა, ურთიერთთანამშრომლობის ფორმატები, ორმხრივი ვიზიტები და მათი გააქტიურება. ორ ქვეყანას შორის გაფორმებული სტრატეგიული პარტნიორობის დეკლარაცია ამ თვალსაზრისით სავალდებულოა, ამიტომ ჩვენი სამომავლო გეგმები უნდა შეესაბამებოდეს მას“, - განაცხადა წარუკიანმა.

Южный Кавказ может стать новым транзитным узлом между Востоком и Западом, Севером и Югом: Араик Арутюнян
Южный Кавказ может стать новым транзитным узлом между Востоком и Западом,
Севером и Югом: Араик Арутюнян
Как передает «Арменпресс», к отношениям между Арменией и Грузией в своем выступлении на экспертной конференции «Стратегическое партнерство Армения-Грузия: от концепции к реальности» обратился руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян.
Он выразил надежду, что эта профессиональная платформа станет еще одним импульсом для углубления сотрудничества между двумя странами и добавил, что правительство РА высоко ценит мнение и роль экспертного сообщества в определении будущих перспектив стратегического сотрудничества между Арменией и Грузией.
«Стержнем сотрудничества Армении и Грузии является сходство систем ценностей, которое переплетается с идентичными представлениями о демократии, правах и свободах человека, а также безусловном верховенстве закона. Важно подчеркнуть, что в декларации о стратегическом сотрудничестве, подписанной между Арменией и Грузией в январе этого года, важное значение имеет безоговорочное признание территориальной целостности и суверенитета друг друга. На повестке стоит вопрос активизации процесса делимитации границы между Арменией и Грузией», - сказал Арутюнян.
Он еще раз поздравил Грузию с получением статуса кандидата в члены ЕС и выразил надежду, что это событие еще больше будет способствовать стабилизации и процветанию региона, тем более, что Армения поддержала и продолжит поддерживать стремления Тбилиси вступить в Евросоюз.
«Партнерство Армения-ЕС является одним из важнейших приоритетов внешней политики РА. Правовой основой этого партнерства является Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, подписанное 24 ноября 2017 года, которое создало институциональную основу партнерства. В целях эффективной реализации соглашения по инициативе Межведомственного координационного комитета была разработана дорожная карта реализации положений указанного соглашения, состоящая из более чем 300 мероприятий. Сотрудничество с ЕС уже способствовало осуществлению реформ в сферах юстиции, государственного управления, экономики и ряда других сфер в Армении. Совместно с Европейским Союзом и при его поддержке были проведены и реформы, направленные на построение демократического общества», - сказал руководитель Аппарата премьер-министра.
Он подчеркнул, что Армения переживает очень важный период и диверсифицирует свою внешнюю политику путем установления и углубления новых связей, в результате чего правительство стремится развивать отношения как с региональными, так и с глобальными игроками, продолжая при этом отношения с традиционными партнерами. И важным фактором для Республики Армения является диверсификация внешней политики, включающая создание новой системы безопасности и установление новых партнерских отношений в оборонной сфере.
«Изменяющаяся геополитическая ситуация приносит новые испытания и вызовы, в том числе и нашему региону. В этом смысле страны, разделяющие общие ценности и стремления, должны тесно сотрудничать, чтобы противостоять этим вызовам и угрозам. Однако следует отметить, что в новых геополитических реалиях перед нашими странами стоят не только вызовы, но и новые возможности. Выявление новых горизонтов сотрудничества, расширение экономических связей, возможность реального и прочного мира в регионе открывают перед нами перспективы, которые должны быть максимально использованы нашими государствами и народами», - сказал Арутюнян.
Он напомнил, что правительство Армении выдвинуло проект «Перекресток мира», направленный на развитие региональных связей, основанный на принципах суверенитета государств, юрисдикции над инфраструктурой на своей территории, равенства и взаимности. Для разблокирования инфраструктуры региона, проект «Перекресток мира» предполагает значительное увеличение пропускной способности автомобильных дорог, трубопроводов, линий электропередачи и интернет-кабелей между Черным морем и Персидским и Оманским заливами. Часть Север-Юг концепции «Перекресток мира» в случае урегулирования армяно-азербайджанских отношений предполагает создание железнодорожного сообщения, а часть Восток-Запад может соединить Каспийское море через территорию Армении со Средиземным морем и турецкими портами Черного моря.
«В нынешней ситуации, когда страны ищут новые транспортные и экономические возможности, Южный Кавказ может стать новым транзитным узлом между Востоком и Западом, Севером и Югом. В заключение хочу с уверенностью сказать, что данная конференция станет эффективной площадкой для обмена экспертными мнениями и опытом между нашими странами», - завершил Арутюнян.
Гор Царукян, директор Центра общественных связей и информации Аппарата премьер-министра РА, в свою очередь отметил, что возглавляемая им структура придает большое значение сотрудничеству с грузинскими партнерами, в частности с экспертными кругами.
«На нас возложена великая миссия - вывести диалог между обществами и экспертными кругами двух стран на тот уровень политических отношений, который существует сегодня между Арменией и Грузией. У нас много дел и планов. Об этом свидетельствует активность последних лет, форматы взаимного сотрудничества, взаимные визиты, их активизация. Подписанное между двумя странами соглашение о стратегическом партнерстве в этом смысле является обязывающим, следовательно, и наши дальнейшие планы должны соответствовать ему», - сказал Царукян.