ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագիրը նախատեսվում է ստորագրել այս տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն օգոստոսի 9-ին Մոսկվայում քննարկել է Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի նախագծի շուրջ չկարգավորված 7 հարցեր:
«Մաքսային օրենսգրքի նախագծի պատրաստությունը շատ բարձր է: Բանակցային գործընթացը հասել է քննարկումների առանձին` հաշված հարցերի շուրջ տարաձայնությունների փուլի: Մինչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստը նման չկարգավորված հարցերի թիվը կազմում էր յոթը: Այսօր Խորհրդի անդամները կապեր գտան դրանցից շատերի շուրջ: Սոչիում օգոստոսի 12-ին կայանալիք միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ կառավարությունների ղեկավարներին կզեկուցվի օրենսգրքի նախագծի պատրաստման ընթացքը: Ակնկալում ենք, որ վարչապետների դիտարկման արդյունքում նախագիծը կուղարկվի անդամ պետություններ` ներպետական համաձայնեցման»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային համագործակցության հարցերով նախարար Մուկայ Կադիրկուլովը:
Նա հիշեցրել է, որ Միասնական մաքսային օրենսգրքի նախագիծը պետք է պատրաստ լինի մինչ այս տարվա հոկտեմբերի վերջը` այն 2016-ին ստորագրելու համար:

Agreement on EAEU Customs Code to be signed this year
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Commission discussed on August 9 in Moscow 7 unregulated issues over the EAEU Customs Code.
“The draft Customs Code is almost ready. The negotiation process has reached a stage where only a few unregulated issues remain. Before today’s session there were 7 unregulated issues. Today the members of the Commission reached a consensus over many of them. The heads of governments will be reported on the process of the preparation of the draft Code on August 12 during the Eurasian intergovernmental session in Sochi. We expect that after the examination of the code by the PMs the draft will be sent to member states for national consensus”, “Armenpress” reports Member of the EEC Board – Minister in charge of Customs Cooperation Mukay Kadyrkulov told.
He reminded that the draft of the Unified Customs Code must be completed till the end of October, 2016 for signing.