ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի մասին պայմանագիրը նախատեսվում է ստորագրել այս տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովն օգոստոսի 9-ին Մոսկվայում քննարկել է Եվրասիական տնտեսական միության Մաքսային օրենսգրքի նախագծի շուրջ չկարգավորված 7 հարցեր:
«Մաքսային օրենսգրքի նախագծի պատրաստությունը շատ բարձր է: Բանակցային գործընթացը հասել է քննարկումների առանձին` հաշված հարցերի շուրջ տարաձայնությունների փուլի: Մինչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստը նման չկարգավորված հարցերի թիվը կազմում էր յոթը: Այսօր Խորհրդի անդամները կապեր գտան դրանցից շատերի շուրջ: Սոչիում օգոստոսի 12-ին կայանալիք միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ կառավարությունների ղեկավարներին կզեկուցվի օրենսգրքի նախագծի պատրաստման ընթացքը: Ակնկալում ենք, որ վարչապետների դիտարկման արդյունքում նախագիծը կուղարկվի անդամ պետություններ` ներպետական համաձայնեցման»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային համագործակցության հարցերով նախարար Մուկայ Կադիրկուլովը:
Նա հիշեցրել է, որ Միասնական մաքսային օրենսգրքի նախագիծը պետք է պատրաստ լինի մինչ այս տարվա հոկտեմբերի վերջը` այն 2016-ին ստորագրելու համար:

Министр ЕЭК Мукай Кадыркулов: «Договор о Таможенном кодексе ЕАЭС должен быть подписан в этом году»
9 августа в Москве Совет Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) обсудил семь оставшихся неурегулированными вопросов, препятствующих доработке проекта Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (ТК ЕАЭС).
«Готовность проекта Таможенного кодекса очень высокая. Переговорный процесс дошел до стадии обсуждения отдельных считанных разногласий. До заседания Совета ЕЭК таких неурегулированных вопросов оставалось семь. Сегодня члены Совета нашли развязки по большинству из них, – как передает Арменпресс, об этом сообщил по итогам заседания Министр по таможенному сотрудничеству ЕЭК Мукай Кадыркулов. – 12 августа на заседании Евразийского межправительственного совета в Сочи главам правительств будет доложено о ходе подготовки проекта Кодекса. Мы рассчитываем, что по итогам рассмотрения вопроса премьер-министрами проект Таможенного кодекса будет направлен в страны на внутригосударственное согласование».
Мукай Кадыркулов напомнил, что проект Таможенного кодекса ЕАЭС должен быть подготовлен до конца октября текущего года с учетом необходимости его подписания в 2016 году.