Եվրախորհրդարանի պատգամավորը կոչ է արել ճանաչել ԼՂ անկախությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի Կանաչներ/Եվրոպական ազատ դաշինքի ներկայացուցիչ Ժոզեֆ-Մարիա Տերիկաբրասը (Իսպանիա) ելույթ է ունեցել ԵԽ լիագումար նիստում` պահանջելով Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին ներառել Մինսկի խմբի շրջանակում ընթացող բանակցություններում:
«1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության գերակշռող մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց անկախության հանրաքվեում: Այս ժողովրդավարական գործընթացին ի պատասխան Ադրբեջանը ռազմական հարձակում սկսեց, ինչի հետևանքով շուրջ 30 հազար զոհ գրանցվեց: Արդյունքում Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կնքվեց հրադադարի համաձայնագիր: 1992 թվականին Մինսկի խմբի ստեղծումը բեկումնային էր, սակայն Ադրբեջանը հրաժարվել է հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արձանագրելու նպատակով հետաքննության մեխանիզմների կիրառումից:
ԼՂ-ն ամբողջությամբ ժողովրդավարական ինստիտուտ է` օրինակելի դատական համակարգով և կոռուպցիայի ցածր մակարդակով: Այդ իսկ պատճառով, մենք պահանջում ենք Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին ներառել Մինսկի խմբի բանակցային գործընթացի մեջ, քանի որ նրանք են որոշում երկրի բնակիչների ապագան: Ռազմական հակամարտությունը մեկընդմիշտ լուծելու նպատակով անհրաժեշտ է միջազգայնորեն պաշտոնապես ճանաչել նոր անկախ պետությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է իսպանացի խորհրդարանականը:
Ապրիլի 12-ին նախատեսվում է նաևԵվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հայտարարության ընդունումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ:

MEP urges to recognize independence of Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. MEP Josep-Maria Terricabras (Spain)representing TheGreens|European Free Alliancein theEuropean Parliament delivered a speech at the plenary session of the EP, demanding to include representatives of Nagorno Karabakh in negotiations going on within the framework of the Minsk Group.
“The overwhelming majority of the people of Nagorno Karabakh voted for independence in a referendum held on December 10, 1991. Azerbaijan waged a military attack in response to this democratic process, which results in nearly 30 thousand casualties. As result, a ceasefire agreement was signed between Azerbaijan, Nagorno Karabakh and Armenia. The creation of the Minsk Group in 1992 was a turning point, but Azerbaijan declines the proposals of creating mechanisms recording the ceasefire regime violations.
NKR is a totally democratic entity, with an exemplary judicial system and a low rate of corruption. This is the reason we demand to include representatives of Nagorno Karabakh in negotiation process going on within the framework of the Minsk Group as they are those who decide the future of the citizens of the country. To find a final solution to the military confrontation, it is necessary to internationally recognized the new and independent country”, “Armenpress” reports the Spanish parliamentarian saying.
The adoption of the declaration of High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini over Nagorno Karabakh conflict is also expected to take place on April 12.