Քաղաքագետի կարծիքով՝ ԵՏՄ Հայաստանի անդամակցությունը նախանշեց նոր գործընթացների սկիզբը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը նախանշեց նոր գործընթացների սկիզբը։ «Դեռ պարզ չէ, թե ԵՏՄ անդամակցությունը ինչ առավելություններ կտա Հայաստանին։ Դա ավելի հստակ կերևա այն ժամանակ, երբ Եվրասիական տնտեսական միության անդամների միջև տեղի ունեցող պրոցեսները 2015թ. հունվարի 1-ից զարգացումների նոր փուլ կմտնեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանն այսպիսի կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը և հավելեց, որ հնարավոր է համարում` ԵՏՄ անդամների միջև հետագայում որոշակի անհամաձայնությունների հավանականությունը։
Քաղաքագետը նշեց, որ բացառում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև մաքսային կետի առկայությունը։ «Պատկերացնել այն, որ Հայաստանի արտադրանքը չթույլատրվի ներմուծել Արցախ կամ հակառակը, ուղղակի ցնորք է»,- ասաց բանախոսը և հավելեց, որ Մոսկվայի խանութներում կարելի է հադիպել Արցախում արտադրված ապրանքներ և դժվար թե հետագայում որևէ խոչընդոտ լինի դրանց ներմուծման համար։
2014թ. հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մինսկում կայացած Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստում ստորագրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու փաստաթղթերը: Սերժ Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ ԵՏՄ անդամները իրենց խորհրդարաններում մինչեւ տարեվերջ կվավերացնեն պայմանագիրը, որպեսզի Հայաստանը 2015թ. հունվարի 1-ից դառնա կառույցի լիիրավ անդամ:

По мнению политолога, членство Армении в ЕАЭС наметило начало новых процессов
Вступление Армении в Евразийский экономический союз наметила начало новых процессов. «Пока неясно, какие преимущества Армении даст членство в ЕАЭС. Это прояснится тогда, когда происходящие между членами Союза процессы с 1 января 2015 года вступят в новый этапа», - сказал на встрече с журналистами политолог Александр Искандарян, добавив, что считает возможной в дальнейшем вероятность определенных разногласий между странами-членами ЕАЭС.
Как сообщает Арменпресс, политолог также отметил, что исключает наличие таможенного пункта между Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой. «Представьте, что продукцию Армении запретят ввозить в Арцах и наоборот, это абсурд», - сказал Искандарян, добавив, что в московских магазинах можно встретить товары, произведенные в Арцахе, и вряд ли в дальнейшем могут возникнуть препятствия при их импорте.
10 октября 2014 года президент Армении Серж Саргсян на заседании Высшего Евразийского совета в Минске подписал документы о присоединении к ЕАЭС. Серж Саргсян выразил надежду, что страны-члены ЕАЭС в своих парламентах до конца года ратифицируют договор, чтобы Армения с 1 января 2015 года стала полноправным членом этой структуры.