Հայ արտադրողների մոտ աշխուժություն է ռուսական շուկա դուրս գալու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանը համոզված է, որ հայ արտադրողները կարող են օգտվել ռուսական շուկայում որոշ ապրանքների մասով ստեղծված բացից ու իրենց արտադրանքն արտահանել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց փոխնախարարը: «Լայն ծավալով կարող ենք գյուղմթերքի վերամշակման ապրանքներ արտահանել` պահածոներ, հանքային ջուր, սովորական ջուր, թարմ միրգ-բանջարեղեն: Այսինքն` այն ամբողջ ապրանքատեսականին, որի բացը զգացվելու է Ռուսաստանում: Կաթնամթերքի, այդ թվում` պանրի, մսամթերքի արտադրություն. բոլոր այդ ուղղություններով մենք ունենք բարձրորակ արտադրանք, որը կարող է օգտագործվել այնտեղի շուկայում»,-ասաց Տիգրան Հարությունյանը:
Իսկ հարցին ի պատասխան, թե արդյոք կա որոշակի տեղաշարժ` փոխնախարարն ասաց, որ այս պահին որոշակի աշխուժություն կա հայ արտադրողների շրջանում:
Օգոստոսի սկզբներին ՌԴ իշխանությունները արգելք են դրել եվրոպական, ամերիկյան, կանադական, ավստրալական մի շարք ապրանքնատեսակների ներկրման վրա: ՌԴ նախագահի 2014 թվականի օգոստոսի 6-ի 560 հրամանագրով արգելվել է հինգ խմբի ապրանքների ներկրումը, այդ թվում` մսեղենը, ձկնեղենը, կաթնամթերքը, բանջարեղենն ու միրգը:

Армянские производители активизируются в связи с возможностью выхода на российский рынок
Замминистра экономики РА Тигран Арутюнян уверен в том, что армянские производители смогут воспользоваться вызванным санкциями недостатком некоторых товаров на российском рынке и экспортировать свою продукцию. Об этом в беседе с Арменпресс сказал замминистра. «Мы можем экспортировать  значительный объем продукции перерабатывающей отрасли: консервы, минеральные воды, свежие фрукты и овощи. То есть, весь тот ассортимент товаров, недостача которых ощущается на российском рынке. Мы имеем высококачественную молочную продукцию, в том числе сыр, производство мяса, которые могут быть востребованы на российском рынке», - сказал Тигран Арутюнян.
На вопрос, есть ли какие-то сдвиги в этом направлении, замминистра ответил, что определенное оживление в среде отечественных производителей ощущается.
В начале августа власти РФ ввели запрет на импорт ряда европейских, американских, канадских, австралийских товаров.  Указом президента РФ от 6 августа 2014 года за N 560, запрещен импорт 6 товарных групп, в том числе мясо- и молочных продуктов, рыбы, овощей и фруктов.