Վրաստանի հետ Հայաստանն ունի փոխադարձ անվտանգության շահերի լայն շրջանակ. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն «Արմենպրես»-ի խնդրանքով անդրադարձել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում կապերի ընթացիկ ամրապնդմանը:
-Արդյոք մտահոգվա՞ծ եք Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում կապերի ընթացիկ ամրապնդմամբ, հատկապես` վերջերս Նախիջևանում կայացած պաշտպանության նախարարների հանդիպման հետքերով:
-Առանձնապես` ոչ:  Հարևան Վրաստանի հետ Հայաստանն ունի փոխադարձ անվտանգության շահերի լայն շրջանակ, որի մասին վկայում են մի շարք համագործակցային նախաձեռնություններ` պաշտպանության ոլորտում ներառյալ: Կարծում եմ, որ հենց Վրաստանի մասնակցությունը կզսպի այս եռակողմ հարաբերությունների հակադրումը Հայաստանի ազգային անվտանգության շահերին: Ձեր կողմից հիշատակված նախարարների հանդիպման վայրը նույնպես առանձնակի մտահոգությունների տեղիք չի տալիս, քանի որ այն պարզապես հանդիսանում է հնարավոր աշխարհագրական վայրերի տարբերակներից մեկը:
Այնուամենայնիվ, այս համագործակցության հետևանքները ամբողջովին ներառված են Հայաստանի պաշտպանության պլանավորման ռազմավարական նկատառումներում` դրանց կանխատեսվող վնասատու ազդեցությունների հաշվառմամբ:

С Грузией у Армении существует широкий круг интересов – Давид Тоноян
По просьбе Арменпресс первый  замминистра обороны РА Давид Тоноян прокомментировал  вопрос укрепления текущих связей  между Турцией, Азербайджаном и Грузией в области обороны.
Не беспокоит ли  Вас укрепление  текущих связей  между Турцией, Азербайджаном и Грузией в области обороны и особенно – после   состоявшейся в Нахичеваневстречи министров обороны
- Не  особенно.  С  Грузией  у Армении есть широкий круг интересов, о чем свидетельствует ряд инициатив – в том числе и  в области обороны. Думаю, именно  участие  Грузии  станет сдерживающим фактором  в  противостоянии  этой  триады Армении. И место, где состоялась упомянутая вами встреча министров,  также особого беспокойства не вызывает,  поскольку это всего лишь один из вариантов возможных мест  встречи.
Тем не менее  последствия  этого сотрудничества полностью  включены в  планирование стратегии обороны Армении – с учетом угадываемых опасных  воздействий.